16 Październik 2019 07:08:47
blankNawigacjablank
blank Kontakt z administracją
Strona główna
Forum
Artykuły
Newsy
Linki
FAQ
Regulamin
Galeria zdjęć
Szukaj
Dodaj newsa
Dodaj artykuł
Regulamin
Czat
Filmy - zdrowie
DevLOGs
Event Calendar
blank
blankblankblank
blankOstatnie artykułyblank
blank Składniki kosmetyków...
Bóle mięśniowe, staw...
Funkcje układu trawi...
Katar (też sienny)
Chore zatoki
Anemia
Syndrom chronicznego...
Eksperci: Cytologia ...
Na suchy i mokry kaszel
Strzelanie w stawach
Tajemnica bursztynu
Miażdżyca Tętnic
Pomoc w problemach z...
Czego lekarz zwykle ...
Wpływ cukru i miodu ...
blank
blankblankblank
blankPolecane Stronyblank
blank

Dyskopatia

Przepisy z Forum

Zdrowie w naturze

blank
blankblankblank
blankEksperci: Cytologia tylko w renomowanych placówkachblank
blank
Eksperci: Cytologia tylko w renomowanych placówkach

Badanie cytologiczne, do wczesnego wykrywania raka szyjki macicy u kobiet, najlepiej wykonywać w placówkach objętych narodowym programem profilaktycznym - zaleca Elżbieta Więckowska, prezes Fundacji "Różowa Konwalia" im. Prof. Jana Zielińskiego.Jej zdaniem, tylko takie ośrodki zapewniają kontrolę jakości i pozwalają w odpowiednim momencie uchwycić nieprawidłowości w budowie badanych komórek.
"Często pacjentki traktują lekarza jak wyrocznię i uznają, że wszelkie podejmowane przez niego czynności są właściwe. A tak niestety nie jest. Spotkałam się kobietami, które chodziły do ginekologa, lekarz pobierał im cytologię i zapewniał, że są zdrowe. A po trzech miesiącach okazywało się, że nowotwór jest już bardzo zaawansowany" - podkreśla Elżbieta Więckowska.

Jej zdaniem, to kobieta powinna zwracać uwagę czy ginekolog używa jednorazowego wziernika i odpowiedniej szczoteczki. "Jeżeli nie ma właściwego sprzętu, nie należy u niego wykonywać cytologii" - przekonuje. Dodaje, że wymaz można pobrać prawidłowo wyłącznie za pomocą specjalnej szczoteczki.

"Tylko taka cytologia ma jakikolwiek sens. Niestety prywatne gabinety często, ze względów oszczędnościowych, dalej nie stosują szczoteczek. A ponieważ ginekologia jest gałęzią medycyny, która w olbrzymiej mierze została sprywatyzowana, nie ma żadnej kontroli nad tym co się dzieje w wielu gabinetach. Dodatkowo, wyniki cytologii pobieranej w prywatnych praktykach nie muszą trafiać do państwowego rejestru. Sprawa wymknęła się spod kontroli" - alarmuje prezes Fundacji.

Program przesiewowych badań cytologicznych obejmuje kobiety pomiędzy 25 a 59 rokiem życia. Każdej z nich raz na 3 lata przysługuje bezpłatne, finansowane przez NFZ, badanie cytologiczne. W ten sposób prowadzona profilaktyka wtórna nie zapobiega w pełni rozwojowi raka szyjki macicy, ale pozwala wykryć go w bardzo wczesnym stadium i nie dopuścić do rozwoju inwazyjnej formy choroby.

"Jest jednak problem z zachęceniem pań do badań cytologicznych. Od czterech lat wysyłamy imienne zaproszenia do kobiet objętych programem. Niestety nie przynosi to oczekiwanych rezultatów" - przyznaje dr Jerzy Giermek, dyrektor Centralnego Ośrodka Koordynującego Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Według prof. Witolda Kędzi, po 6 latach wciąż jesteśmy na poziomie 27 proc. zgłaszalności na bezpłatne badania cytologiczne Jego zdaniem, to za mało, by osiągnąć dobry efekt dla całej populacji (na cytologię powinna się zgłaszać co najmniej 70 proc. zapraszanych kobiet - PAP).

"Panie zniechęca między innymi słaba dostępność do badań i bardzo długie terminy oczekiwania. Są całe powiaty, gdzie nie ma ani jednego zakontraktowanego przez NFZ ginekologa, do którego pacjentki mogłyby się zgłosić z takim zaproszeniem" - wyjaśnia prof. Giermek.

Barbara Jobda, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych, uważa, że do pobierania wymazów cytologicznych należy dopuścić pielęgniarki i położne. "Mamy prawie 850 wykwalifikowanych położnych legitymujących się certyfikatami na pobieranie cytologii. Do pobierania wymazów uprawniają je nawet przepisy związane z koszykiem świadczeń gwarantowanych. Ale żeby mogły się tym zajmować, muszą być kontraktowane przez NFZ" - podkreślała.

Według prof. Dariusza Lange, kierownika Zakładu Patologii Nowotworów Centrum Onkologii w Gliwicach, cytologia powinna być oceniana wyłącznie w renomowanych pracowniach. Certyfikowane i systematycznie audytowane pracownie, które byłyby finansowane z populacyjnego programu profilaktycznego, dawałyby gwarancję prawidłowości dokonywanych ocen wymazów.

Wydatki państwa ponoszone na cytologię sięgają 100 mln złotych rocznie. Do końca 2011 r. ma powstać program zmian systemowych, który pozwoli do 2020 r. zmniejszyć o połowę zapadalność i liczbę zgonów z powodu raka szyjki macicy. Pracuje nad nim Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.


PAP - Nauka w Polsce

zbw/ tot/bsz

Napisane przez Ela dnia październik 06 2011 18:54:54 2069 czytań · Drukuj
blank
blankblankblank
blankLogowanieblank
blank
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank
blankblankblank
blankReklamablank
blank
Strona Bogdana

Zdrowie w naturze

Statystyki reklamowe
blank
blankblankblank
nav-left  nav

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.