Syndrom chronicznego zmęczenia

Syndrom chronicznego zmęczenia
CFS – Chronic Fatigue Syndrome Syndrom chronicznego zmęczenia
W zaawansowanym stadium, w dużej mierze są obłożnie chorzy – CFS
„Syndrom chronicznego zmęczenia” (CFS = zespół przewlekłego zmęczenia) charakteryzuje się wyniszczającym psychicznym i fizycznym zmęczeniem (wyczerpaniem) i innymi, różnice indywidualne są w objawach.

Zmęczenie trwające co najmniej 6 miesięcy i doprowadzające do poważnego zmniejszenia wydajności w stosunku do wcześniejszych przyzwyczajeń. Jak sama nazwa wskazuje, stanowi tylko część zmęczenia CFS.

Objawy choroby to ból głowy, ból gardła, bóle mięśni i stawów, zaburzenia koncentracji i zaburzeniami pamięci, trudności z zasypianiem (brak snu), wrażliwość węzłów chłonnych, układu nerwowego, drżenie i mrowienie mięśni, depresja, szum w uszach, zaburzenia wzroku, alergie, stany podgorączkowe i stałe pogarszanie się stanu na wysiłek a także wiele innych.

U większości pacjentów choroba rozwija się nagle po zidentyfikowaniu zdarzenia. Inne dane mówią o stopniowym pogorszeniu jej stanu ogólnego. Objawy mogą trwać przez lata. Przyczyny i mechanizmy choroby CFS nie są jeszcze znane. Immunologiczne, wirusowe, zaburzenia hormonalne, grzyby, czynniki psychologiczne, długotrwały stres lub toksyny środowiskowe zostały uznane na arenie międzynarodowej jako przyczyny.

Podstawowe choroby wydają się być czynnikiem osłabienia lub przewlekłej aktywacji układu odpornościowego. „(Według Fatigatio eV)

Różnice i podobieństwa do CFS

To jest zawsze pytanie do przedstawienia jak daleko CFS i fibromialgia są faktycznie oddzielnymi jednostkami chorobowymi czy też zespołem lub po prostu różnymi „odmianami” mającymi wspólne podłoże. Szczególnie wiele autonomicznych zaburzeń, które występują w obu chorobach, wskazują, że podstawą rozregulowania są ważne w kontrolowaniu hormonalnego i neuro-wegetatywnego poziomu obu chorób.

W przeciwieństwie do CFS, jednak immunologiczne zaburzenia w fibromialgii są mniej znaczące.

Nawet jeśli nie zawsze są wymienione jako zakażenia wirusem i wywołują „błahe” infekcje, może znacznie nasilać objawy.

Ten aspekt ma prawie taką samą rolę jak CFS

Obniżenie nastroju występuje w obu tych chorobach. Podczas gdy niektórzy lekarze umieszczają ten ten fakt jako „tajne” stawia go na pierwszym planie, dla innych lekarzy nie wydaje się prawidłowe. Dla tych drugich, czynnik ten jest konsekwencją, a nie przyczyną choroby. W rzeczywistości, należy założyć bardzo skomplikowany związek między czynnikami fizycznymi i psychicznymi.


źródło: http://www.weiss.de/

Dodaj komentarz