Uniwersalna dieta

Uniwersalna dieta

Codzienne życie zaskakuje nas co raz to, nowymi odkryciami technicznymi i medycznymi.

A co z dietą?

Terminologia encyklopedyczna podaje: Dieta specjalny sposób żywienia polegający na określeniu w dobowym pożywieniu składu jakościowego, ilościowego i kaloryczności. Mogą być diety eliminacyjne, wzbogacane, lecznicze. Ta formułka aż szczypie w oczy, a dietetyka zdaje się nadal tkwić w pełnych czarownic mrokach średniowiecza. Oficjalne zalecenia w zakresie żywienia pod którymi podpisują się autorytety, są nierzadko sprzeczne z faktami znanymi w naukach podstawowych.
Decyzja o zmianie stylu życia, poprawieniu zdrowia serca wymaga zmiany sposobu myślenia a nie stosowaniu chwilowo modnej diety. Należy przestrzegać zdrowego stylu życia przez całą rodzinę, nawet wówczas gdy ryzyko wystąpienia choroby serca jest niewielkie, choćby u jednego członka rodziny. Nie oznacza to, że zawsze będzie ono niskie. Ryzyko zwiększa się w miarę starzenia, a wyrobienie nawyków to zadanie na całe życie. Dobre nawyki powinny towarzyszyć nam przez całe życie.

Należy pamiętać, że nigdy nie jest za późno na działanie
Ignorować cudowne panacea. Dzisiaj dobre jest masło, jutro margaryna, w tym tygodniu otręby ryżowe a w ubiegłym były otręby owsiane i tran. Wszystko było zachwalane jako panaceum na trapiące nas choroby i miały szybko rozwiązać gnębiące nas problemy. Szukanie szybkich rozwiązań, typowe dla rodzaju ludzkiego nie sprawdza się kiedy chodzi o nasze zdrowie.
Musimy poszukać źródła naszych problemów, zamiast koncentrować się na czosnku, błonniku czy tranie. Jeśli ktoś ma np. wysoki poziom cholesterolu musimy uświadomić sobie, że wzięło się to z jedzenia potraw, które zawierają więcej niż zalecane ilości tłuszczu i cholesterolu. A zatem ustalić prawidłową dietę.

Dodaj komentarz