O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Aktualności

Grzybica stóp

Grzybica stópnogi

Grzybica stóp

zwana jest także tinea pedis lub grzybica stóp wywołaną przez dermatofity. Grzyb Trichophyton (grzyb strzygący) wywołuje zaczerwienienie, swędzenie, pękanie i łuszczenie się skóry stóp, może również wywołać zakażenie skóry głowy. Konsekwencja zakażenia skóry głowy jest wypadanie włosów i łuszczące się wykwity na skórze głowy oraz wystąpienie swędzących, łuszczących się wykwitów na skórze ciała oraz pachwinach.


To najczęściej występujące zakażenie skóry, częściej u mężczyzn niż kobiet. Możliwe że powodem jest ciężkie obuwie męskie, najczęściej zakryte podczas gdy kobiety noszą lekkie przewiewne sandały. Grzybica uwielbia gorące, ciemne i wilgotne środowisko. Wbrew panującej opinii, że można się zarazić tylko na pływalniach czy basenach, niektórzy lekarze uważają, że jest on obecny przez cały czas w naszej łazience i na butach. Bardzo ważne jest aby przymierzając buty zachować dużą ostrożność, nakładając swoje "stopki" czy skarpety. Właściwie nie ma sposobu skutecznego aby się przed nim uchronić.

Skóra większości ludzi jest siedliskiem grzyba. Pod kontrola utrzymują go bakterie żyjące na skórze. Jest więc obecny prawie wszędzie, lekarze jednak nie wiedzą czemu jedni chorują a inne osoby nie. Prawdopodobnie niektórzy ludzie mają większe predyspozycje genetyczne do rozwoju grzybicy stóp, podobnie jak w innych chorobach np. astma, gorączka sienna.

U Niektórych osób, najprawdopodobniej można powiązać to schorzenie z dziedzicznością a także ze stycznością z dermatofitami w wilgotnym środowisku. W większości nie wywołuje większych problemów poza kłopotliwym swędzeniem, zaczerwienieniem się skóry i łuszczeniu skóry na podeszwie stopy oraz między palcami. W ciężkich przypadka pojawiają się na podeszwach stóp pęcherzyki potne, które mogą roznosić ją dalej po ciele. Kiedy obejmuje paznokcie mogą one zgrubieć i się odbarwić.

Należy pamiętać, że nie leczona grzybica może również zarazić inne części ciała.

Aby porozmawiać na ten i inne tematy dołącz do Forum - skontaktuj się z Administratorem (Forum na zaproszenie).

Galeria wpisów

Ela 31 August 2020 7 Drukuj

Zaloguj

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się .

Copyright © 2020


Niniejszy serwis nie ma charakteru konsultacyjnego. Nie zastępuje porady lekarskiej. Autorzy, użytkownicy i administratorzy serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za błędy czy konsekwencje wynikające z zastosowania informacji dostępnych w tym serwisie. Należy zawsze zakładać, że artykuły i wypowiedzi użytkowników o treści medycznej NIE ZOSTAŁY napisane przez lekarza. Nie ponosimy odpowiedzialności za błędy, ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie

Powered by PHP-Fusion Copyright © 2020 PHP-Fusion Inc
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Bootstrap Theme by PHP-Fusion Inc