O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Aktualności

Białka

BiałkaSą to związki wielocząsteczkowe, zbudowane z aminokwasów. Bogatym źródłem białka są: mięso, ryby, mleko, jaja oraz nasiona zbóż i roślin strączkowych. Podczas trawienia białko rozpada się na elementy składowe, czyli aminokwasy. Aminokwasy, wchłonięte w jelicie cienkim docierają z krwi do tkanek, gdzie zostają wykorzystane jako budulec.

Białka są podstawowym budulcem organizmu człowieka.Są to związki wielocząsteczkowe, zbudowane z aminokwasów. Bogatym źródłem białka są: mięso, ryby, mleko, jaja oraz nasiona zbóż i roślin strączkowych.

Podczas trawienia białko rozpada się na elementy składowe, czyli aminokwasy. Aminokwasy, wchłonięte w jelicie cienkim docierają z krwi do tkanek, gdzie zostają wykorzystane jako budulec. Jedne aminokwasy mogą być syntetyzowane w ustroju, inne muszą być dostarczone w diecie.

Aminokwasy, których organizm nie potrafi wytworzyć nazywane są niezbędnymi lub egzogennymi.
W zależności od zestawu aminokwasów w białku pokarmowym różna jest więc jego wartość. Największą wartość ma białko najbardziej zbliżone składem do białek ustrojowych. Białka pochodzenia zwierzęcego mają większą wartość niż białka roślinne, w których zwykle brakuje jednego lub dwu aminokwasów egzogennych.

Dieta mieszana, mięsno - jarska, powinna dostarczać w ciągu doby przynajmniej 1 g białka na 1 kg wagi ciała. Białko to w 40% powinno być pochodzenia zwierzęcego.

Czytaj więcej na forum. Zapraszamy

Galeria wpisów

Ela 04 September 2020 15 Drukuj

Zaloguj

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się .

Copyright © 2020


Niniejszy serwis nie ma charakteru konsultacyjnego. Nie zastępuje porady lekarskiej. Autorzy, użytkownicy i administratorzy serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za błędy czy konsekwencje wynikające z zastosowania informacji dostępnych w tym serwisie. Należy zawsze zakładać, że artykuły i wypowiedzi użytkowników o treści medycznej NIE ZOSTAŁY napisane przez lekarza. Nie ponosimy odpowiedzialności za błędy, ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie

Powered by PHP-Fusion Copyright © 2020 PHP-Fusion Inc
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Bootstrap Theme by PHP-Fusion Inc