20 Czerwiec 2019 23:20:30
blankNawigacjablank
blank Kontakt z administracją
Strona główna
Forum
Artykuły
Newsy
Linki
FAQ
Regulamin
Galeria zdjęć
Szukaj
Dodaj newsa
Dodaj artykuł
Regulamin
Czat
Filmy - zdrowie
DevLOGs
Event Calendar
blank
blankblankblank
blankOstatnie artykułyblank
blank Składniki kosmetyków...
Bóle mięśniowe, staw...
Funkcje układu trawi...
Katar (też sienny)
Chore zatoki
Anemia
Syndrom chronicznego...
Eksperci: Cytologia ...
Na suchy i mokry kaszel
Strzelanie w stawach
Tajemnica bursztynu
Miażdżyca Tętnic
Pomoc w problemach z...
Czego lekarz zwykle ...
Wpływ cukru i miodu ...
blank
blankblankblank
blankPolecane Stronyblank
blank

Dyskopatia

Przepisy z Forum

Zdrowie w naturze

blank
blankblankblank
blankInternet na wsi lub w lesieblank
blank
Internet na wsi lub w lesie?
Mieszkańcy wielkich miast nie potrafią wyobrazić sobie życia na wsi. Z kolei ci mieszkający na wsi za nic nie chcą mieszkać w mieście. My należymy do tych drugich. Z daleka od codziennego szumu miast wolimy wieczory spędzać na łonie natury. Świeże powietrze, świergot ptaków i kumkanie żab... ale... totalny brak internetu.

Szukaliśmy rozwiązania... i znaleźliśmy!

Krótka opowieść o możliwości technologii CDMA.


Code Division Multiple Access (CDMA) oznacza metodę dostępu do sieci polegającą na przypisaniu poszczególnym użytkownikom korzystającym z tego samego kanału do przesyłania danych, sekwencji rozpraszających, dzięki którym, odbiornik jednoznacznie zidentyfikuje przeznaczoną dla niego transmisję. Tyle mówi definicja - a w praktyce?


Metoda ta w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku była wykorzystywana w celach militarnych ze względu na odporność na zakłócenia. Dziś ułatwia, a często umożliwia dostęp do Internetu w miejscach słabozurbanizowanych. Metoda wykorzystuje radiowe pasmo 450 MHz, należące niegdyś do telefonii PTK Centertel. Obecnie za tajemniczym CDMA stoi marka Orange.


Wykorzystując stare pasmo udostępniono możliwość podłączenia się do sieci Internet w miejscowościach, gdzie nie było żadnych możliwości technicznych. Ewentualnie działające sieci komórkowe w tych miejscach umożliwiają połączenia typu GPRS lub EDGE - co dla zwykłego śmiertelnika wiąże się z przerwą na kawę przy odpalaniu Naszej Klasy ;).


Nowe nadajniki zastosowane do przesyłu sygnałów w technologii CDMA w takich miejscach oferują teoretycznie przesyły do 1 Mb/s. W praktyce trzeba liczyć się z nieco mniejszą prędkością. W naszych testach średnia prędkość waha się w okolicach 600-800 kb/s - co i tak stanowi ok 4 krotność tego co oferują inni.


Jedyne co wydaje mi się niezmiernie dziwne to to, że jak nie zapytasz w salonie o CDMA to sprzedadzą Ci modemik na USB, który oczywiście na wsi działać nie będzie.


Z naszych testów wynika również, że wprowadzony dość niedawno do oferty Orange dwuzakresowy(GSM/CDMA) modem przenośny właściwie, w miejscach oddalonych od dużych miast, nie sprawdza się. Zbyt mała antenka nie ściąga poprawnie sygnału CDMA. Testy przeprowadzane były w stosunkowo niewielkiej odległości od nadajników CDMA (ok 10 km) i w tym przypadku nadal nie polecamy tego rozwiązania. Choć przyznać trzeba, że dla osób weekendowo przebywających na wsi - rozwiązanie to może być idealne.


Podsumowując, dostęp do Internetu w technologii CDMA to jedna z niewielu rzeczy, która tak na prawdę "wyszła" Orange. Stanowi niezwykłą przewagę konkurencyjną nad pozostałymi operatorami komórkowymi. Dziś, patrząc z perspektywy szczęśliwego użytkownika śmiem twierdzić, że to jedyne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy kochają wsie, lasy i stoicki spokój a jednocześnie chcą normalnie pracować, żyć i mieć kontakt ze światem.


Oferta Orange w tym zakresie moim zdaniem jest korzystna i konkurencyjna w stosunku do innych rynkowych. Zatem miesięcznie za taki dostęp zapłacimy 49 zł brutto, modem możemy kupić w zależności od długości umowy za 249 zł (24 miesiące) lub 99 zł (36 miesięcy). Modem/router umożliwia podłączenie 4 komputerów za pomocą kabla sieciowego. Dodatkowo router umożliwia stworzenie sieci Wi-Fi (zatem można teoretycznie podłączyć wiele więcej komputerów).
o Autorze


IT-CENTRUM specjalizuje się w świadczeniu usług informatycznych. Naszymi Klientami są użytkownicy komputerów - korzystający z nich zarówno w domu jak i w pracy.
Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWWAdmin dnia kwiecień 19 2015 15:29:47 · Drukuj
blankLogowanieblank
blank
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank
blankblankblank
blankReklamablank
blank
Strona Bogdana

Zdrowie w naturze

Statystyki reklamowe
blank
blankblankblank
nav-left  nav

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.