12 Sierpień 2020 06:28:21
Nawigacja
Kontakt z administracją
Strona główna
Forum
Artykuły
Newsy
Linki
FAQ
Regulamin
Galeria zdjęć
Szukaj
Dodaj newsa
Dodaj artykuł
Regulamin
Czat
Filmy - zdrowie
DevLOGs
Event Calendar
Ostatnie artykuły
Składniki kosmetyków...
Bóle mięśniowe, staw...
Funkcje układu trawi...
Katar (też sienny)
Chore zatoki
Anemia
Syndrom chronicznego...
Eksperci: Cytologia ...
Na suchy i mokry kaszel
Strzelanie w stawach
Tajemnica bursztynu
Miażdżyca Tętnic
Pomoc w problemach z...
Czego lekarz zwykle ...
Wpływ cukru i miodu ...
Polecane Strony

Natura to zdrowie

Przepisy z Forum

Zdrowie w naturze

Osteoporoza - twój wróg

Osteoporoza - twój wróg


Osteoporoza jest jedną z najczęstszych chorób występujących u ludzi w podeszłym wieku. Ta z pozoru niegroźna choroba może mieć poważne konsekwencje. O tym, skąd się bierze ta choroba i jak z nią walczyć rozmawiamy z Izabelą Radziwiłowicz, lekarzem rodzinnym z Olsztyna.

Familie.pl: Skąd się bierze osteoporoza?


Izabela Radziwiłowicz: Osteoporoza może być spowodowana wiekiem, nieprawidłowym trybem życia, innymi chorobami, czy przyjmowaniem niektórych leków. Najczęściej występuje u ludzi w podeszłym wieku. Przyczyną choroby może być utrata funkcji niektórych hormonów, jak również brak nabiału w pożywieniu, palenie papierosów i brak ruchu. Jeśli istnieje ryzyko wystąpienia osteoporozy z uwagi na leki, które przyjmujemy, lekarz nas o tym powinien informować i zalecić odpowiednie postępowanie.


Familie.pl: Jakie są najczęstsze objawy osteoporozy?


Izabela Radziwiłowicz: Osteoporoza często przebiega bez żadnych objawów. Bywa, że pacjenci zgłaszają bóle kostne, albo zauważają, że „maleją” i zmienia się ich sylwetka.

Zdarza się również, że dopiero występujące złamania kości są sygnałem osteoporozy.


Familie.pl: W jakim wieku najczęściej pojawia się ta choroba?


Izabela Radziwiłowicz: Osteoporoza to choroba, która najczęściej występuje u ludzi starszych. Dlatego też u osób , u których podejrzewamy, że ta choroba może wystąpić, należy wykonać specjalne badania, które pokażą, czy kości są odpowiednio „gęste”.


Familie.pl: W jaki sposób leczy się osteoporozę?


Izabela Radziwiłowicz: Zalecamy leczenie odpowiednimi preparatami, które wzmacniają strukturę kości. Podajemy również wapno wraz z witaminą D. Przede wszystkim jednak trzeba podkreślić, że niezmiernie ważna jest odpowiednia dieta, ruch i zdrowy tryb życia.


Familie.pl: Do czego może doprowadzić osteoporoza?


Izabela Radziwiłowicz: Osteoporoza sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na złamania kości, a złamania w wieku podeszłym często kończą się długotrwałym unieruchomieniem w łóżku. Bywa, że długotrwały pobyt w łóżku spowodowany złamaniem sprawia, że chory przyjmuje taki sposób na życie i nie jest w stanie wrócić do formy sprzed złamania.


Familie.pl: Jak żyć, żeby nie zachorować na osteoporozę?


Izabela Radziwiłowicz: Zapobiegać zawsze jest łatwiej niż leczyć. Można powiedzieć ,że lata bezczynności przed telewizorem, brak jakiegokolwiek ruchu, czy złe żywienie może spowodować, że osteoporoza się u nas rozwinie. Ważne jest, żeby odżywiać się odpowiednio do wieku. Należy spożywać nabiał, mięso, warzywa, a ograniczać słodycze. Kobiety w wieku klimakterium powinny zasięgnąć rady ginekologa odnośnie terapii hormonalnej, co znacznie poprawia gęstość kości. Taka terapia jest skuteczna, żeby zapobiec osteoporozie, jak i w czasie leczenia tej przypadłości.


Familie.pl: Czy osteoporoza może doprowadzić do śmierci?


Izabela Radziwiłowicz: Sama osteoporoza nie prowadzi do śmierci. Poprzez złamania nią spowodowane możemy nabawić się innych, groźniejszych kłopotów zdrowotnych, które będą wymagały dużych wysiłków ze strony chorego, jego rodziny i lekarza.

o Autorze


Marcin Osiak

m.osiak@familie.plArtykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Natura to zdrowie

Zdrowie w naturze

Statystyki reklamowe