12 Sierpień 2020 06:08:54
Nawigacja
Kontakt z administracją
Strona główna
Forum
Artykuły
Newsy
Linki
FAQ
Regulamin
Galeria zdjęć
Szukaj
Dodaj newsa
Dodaj artykuł
Regulamin
Czat
Filmy - zdrowie
DevLOGs
Event Calendar
Ostatnie artykuły
Składniki kosmetyków...
Bóle mięśniowe, staw...
Funkcje układu trawi...
Katar (też sienny)
Chore zatoki
Anemia
Syndrom chronicznego...
Eksperci: Cytologia ...
Na suchy i mokry kaszel
Strzelanie w stawach
Tajemnica bursztynu
Miażdżyca Tętnic
Pomoc w problemach z...
Czego lekarz zwykle ...
Wpływ cukru i miodu ...
Polecane Strony

Natura to zdrowie

Przepisy z Forum

Zdrowie w naturze

Oko w chorobach układowych
Oko w chorobach układowych
Materiał zatorowy przechodzący przez naczynia siatkówki powoduje nagłe zaniewidzenie (amaurosis fugax) z wrażeniem kurtyny przesuwającej się przez pole widzenia. Zatory mogą pochodzić z rozpadających się płytek miażdżycowych lub z jam serca, z zastawek lub miejsca zawału, gdzie powstają skrzepliny przyścienne.
Krwotoki siatkówkowe występują w białaczce, w niedoczynności sierpowatokomórkowej obserwuje się przecinkowate krwotoki do spojówek, a w siatkówce tworzenie się nowych naczyń. W niedokrwistości złośliwej spotyka się niekiedy zanik narządu wzrokowego...Oko w chorobach układowych
Oko w chorobach układowychChoroby obejmujące inne układy lub narządy często powodują zmiany oczne. Niekiedy badanie tych zmian może zasugerować właściwe rozpoznanie.

Choroby układu naczyniowego


W nadciśnieniu tętniczym dochodzi do postępujących zmian w siatkówce.

  • Stopień I zmian to tętnice o wyglądzie "miedzianego drutu" z odblaskiem.

  • Stopień II - ucisk żył przez krzyżujące się z nimi tętnice.

  • Stopień III - krwotoki 'płomykowate' lub 'plamkowe'.

  • Stopień IV - obrzęk tarczy narządu wzrokowego. Niekiedy pierwszym objawem choroby nadciśnieniowej bywa właśnie krwotok do oka.


Materiał zatorowy przechodzący przez naczynia siatkówki powoduje nagłe zaniewidzenie (amaurosis fugax) z wrażeniem kurtyny przesuwającej się przez pole widzenia. Zatory mogą pochodzić z rozpadających się płytek miażdżycowych lub z jam serca, z zastawek lub miejsca zawału, gdzie powstają skrzepliny przyścienne.

Krwotoki siatkówkowe występują w białaczce, w niedoczynności sierpowatokomórkowej obserwuje się przecinkowate krwotoki do spojówek, a w siatkówce tworzenie się nowych naczyń.

W niedokrwistości złośliwej spotyka się niekiedy zanik narządu wzrokowego. W chorobach metabolicznych  Zmiany oczne w cukrzycy, w nadczynności tarczycy może występować wytrzeszcz.

w Chorobach ziarniakowych (gruźlica, sarkoidoza, trąd, bruceloza, toksoplazmoza)może również występować zapalenie w obrębie oka. Gruźlica i kiła mogą wywołać zapalenie tęczówki, pozostałe powodują zapalenie tylnego odcinka błony naczyniowej. Gruźlica, kiła, sarkoidoza, toksoplazmoza i zakażenie cytomegalowirusem  mogą wywołać zapalenie naczyniówki i siatkówki. Porażenia nerwów mogą pojawiać się w sarkoidozie.

Również kolagenozy mogą powodować zapalenia. Zapalenie spojówek spotyka się w SLE i zespole Reitera, zapalenie nadtwardówki w PN i SLE, zapalenie twardówki z RZS, a zapalenie błony naczyniowej z ZZSK. W zapaleniu skórno-mięśniowym występuje obrzęk tkanek oczodołu z retinopatią (krwotoki i wysięk).


Suche zapalenie rogówki i spojówki (zespół Sjogrena)

Zmniejszenie wytwarzania łez powoduje uczucie szorowania spojówek przy zamykaniu oczu tzw. "piasaek pod powiekami", zmniejszone wydzielanie śliny powoduje suchość w ustach. Objawy te towarzyszą kolagenozie. Stosuje się wówczas sztuczne łzy.  

W nadczynności tarczycy może występować wytrzeszcz. W tkance pozagałkowej oczodołu gromadzą się mukopolisacharydy, które zatrzymują wodę i wypychają gałkę ku przodowi. Uniesienie powieki ku górze jest następstwem wytrzeszczu i stanowi zagrożenie dla rogówki, której wysychanie może prowadzić do zapalenia. Mięśnie poruszające gałkę oczną mogą być uwięzione w rozprzestrzeniającej się w oczodole tkance łącznej, co prowadzi do ograniczenia ruchów oczu, szczególnie przy spojrzeniu ku górze. Ucisk przez tkanki pozagałkowe może spowodować zanik nerwu wzrokowego. Szybko postępujący wytrzeszcz często szybko ustępuje po zastosowaniu dużych dawek kortykoidów, ale w przypadkach utrwalonych wyniki tego leczenia nie są zachęcające. Boczne zszycie brzegów szpary powiekowej chroni oko przed wysychaniem.
W obrzęku śluzakowatym obrzęk powieki i tkanek okołooczodołowych jest dość częsty. Rzadko zdarzają się powierzchowne zmętnienia rogówki i kolorowej części soczewki oraz zapalenie nerwu wzrokowego. W niedoczynności przytarczyc występują zmętnienia soczewki, natomiast w nadczynności może dojść do zwapnień rogówki i spojówek. W dnie może odkładać się w spojówce moczan sodowy powodując ból, a przy odkładaniu się w twardówce może wywołać zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej.

czytaj więcej > Zdrowie w naturze a także na naszym Forum
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Natura to zdrowie

Zdrowie w naturze

Statystyki reklamowe