12 Sierpień 2020 06:32:27
Nawigacja
Kontakt z administracją
Strona główna
Forum
Artykuły
Newsy
Linki
FAQ
Regulamin
Galeria zdjęć
Szukaj
Dodaj newsa
Dodaj artykuł
Regulamin
Czat
Filmy - zdrowie
DevLOGs
Event Calendar
Ostatnie artykuły
Składniki kosmetyków...
Bóle mięśniowe, staw...
Funkcje układu trawi...
Katar (też sienny)
Chore zatoki
Anemia
Syndrom chronicznego...
Eksperci: Cytologia ...
Na suchy i mokry kaszel
Strzelanie w stawach
Tajemnica bursztynu
Miażdżyca Tętnic
Pomoc w problemach z...
Czego lekarz zwykle ...
Wpływ cukru i miodu ...
Polecane Strony

Natura to zdrowie

Przepisy z Forum

Zdrowie w naturze

Wrzody żołądka i dwunastnicy
Wrzody żołądka i dwunastnicy

Nasz nieunormowany tryb życia, stres, bezustanne napięcie, zbyt intensywne tempo życia towarzyszące nam na każdym kroku sprawiają, że odżywiamy się źle i nieregularnie (co jest kwestią sporną). Goniąc mało się zastanawiamy nad konsekwencjami takiego trybu życia.
Z czasem zauważymy, że taki styl życia - nieprawidłowe nawyki żywieniowe, wysoko przetworzona żywność oraz zanieczyszczenie środowiska wywołują ogromne spustoszenie w naszym organizmie. I wcale nie dotyczy to osób starszych, coraz częściej chorują młodzi.
Od jakości żywienia, a przede wszystkim składu posiłku zależy nasze samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie. Wszyscy lekarze naturaliści traktują człowieka jako jeden biologiczny "silnik", który by pracować dobrze i bez zakłóceń musi mieć dostarczane "paliwo" i to doskonałej jakości i odpowiednim składzie. Zła jakość czy brak choćby jednego składnika będzie powodować awarie czyli choroby. Jedna choroba będzie przyczyną następnej.
Nie mamy jednak wyboru, albo zaczniemy stosować się do rad i zaczniemy żyć pełnią życia, albo pozostaniemy przy starych nawykach i będziemy stałymi klientami przychodni i szpitali, co obecnie jest czynnością nader stresującą.

Definicja medyczna określa chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy w następujący sposób: powstaje w następstwie zachwiania równowagi między zdolnością ochronną błony śluzowej a działaniem trawiącym soku żołądkowego. Zmiany polegają na tworzeniu się w żołądku lub dwunastnicy okrągłego albo owalnego owrzodzenia, tzw. niszy wrzodowej. Występują one częściej w dwunastnicy niż w żołądku. Choroba jest bardzo rozpowszechniona na świecie, występuje u 5-10% ludności, częściej u mężczyzn. Podstawowe znaczenie w rozpoznaniu choroby wrzodowej ma badanie gastroskopowe, fiberoskopowe i radiologiczne. Główne powikłania choroby, to: przedziurawienie wrzodu, krwotok wrzodu, zwężenie odźwiernika i zrakowacenie wrzodu, które występuje u około 10% wrzodów żołądka.
Leczenie operacyjne choroby wrzodowej: może być przeprowadzone różnymi sposobami:
we wrzodzie żołądka - częściowe wycięcie żołądka, wycięcie części odźwiernikowej żołądka z równoczesnym przecięciem nerwów błędnych.
we wrzodzie dwunastnicy - przecięcie nerwów błędnych wybiórcze, częściowe wycięcie żołądka, wycięcie części odźwiernikowej żołądka, plastyka odźwiernika z przecięciem nerwów błędnych.
Powikłanie choroby wrzodowej leczy się operacyjnie. W przypadkach przedziurawienia wrzodu wykonuje się doraźne zabiegi analogiczne jak we wrzodzie przewlekłym. Jedynie u chorych w bardzo ciężkim stanie ogólnym stosuje się zeszycie wrzodu. Krwotok z wrzodu w pierwszych godzinach leczy się zachowawczo przetaczaniem krwi. Jednak leczenie operacyjne jest konieczne, gdy mimo przetaczań krwi krwotok utrzymuje się i zagraża życiu chorego.

Jak widzimy zagrożenia są duże, biorąc pod uwagę powszechność występowania choroby wrzodowej. Wrzody żołądka i dwunastnicy noszą nazwę wrzodów trawiennych, ale zwykle stosuje się nazwę określającą miejsce położenia. Silne, powracające bóle żołądka najczęściej świadczą o istnieniu choroby wrzodowej, ale w większości przypadków występują wcześniejsze objawy ostrzegawcze, ponieważ pojawienie się wrzodów poprzedzone jest zwykle stanem zapalnym żołądka. Są klasycznym przykładem choroby, której przyczyną jest stres - o czym mówimy na wstępie - i niepokój w połączeniu z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi. Dochodzi więc do uszkodzenia błony śluzowej wyściełającej żołądek i dwunastnicę i utworzenia bolesnego ubytku w ścianie któregoś z tych narządów. W przypadku wrzodów żołądka ból jest silniejszy, obejmuje powierzchnię zbliżoną do wielkości dłoni i pojawia się po jedzeniu. Przy wrzodzie dwunastnicy ból jest słabszy, znacznie mniej związany z porą posiłków i ma charakter punktowy.
Uwaga! Jeśli podejrzewamy chorobę wrzodową, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza.

więcej poczytasz na Forum oraz Zdrowie w Naturze
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Natura to zdrowie

Zdrowie w naturze

Statystyki reklamowe