25 Luty 2020 05:03:53
Nawigacja
Kontakt z administracją
Strona główna
Forum
Artykuły
Newsy
Linki
FAQ
Regulamin
Galeria zdjęć
Szukaj
Dodaj newsa
Dodaj artykuł
Regulamin
Czat
Filmy - zdrowie
DevLOGs
Event Calendar
Ostatnie artykuły
Składniki kosmetyków...
Bóle mięśniowe, staw...
Funkcje układu trawi...
Katar (też sienny)
Chore zatoki
Anemia
Syndrom chronicznego...
Eksperci: Cytologia ...
Na suchy i mokry kaszel
Strzelanie w stawach
Tajemnica bursztynu
Miażdżyca Tętnic
Pomoc w problemach z...
Czego lekarz zwykle ...
Wpływ cukru i miodu ...
Polecane Strony

Natura to zdrowie

Przepisy z Forum

Zdrowie w naturze

Na zdrowie
Moda na zdrowe życie, atakująca nas zewsząd swoimi radami, przyniosła ze sobą nową chorobę. To Ortoreksja. Czym ona jest spowodowana, najprościej można określić chorobą na eko-jedzenie.
Jak podaje Wikipedia: Ortoreksja (Orthorexia nervosa; ortho - "prawidłowy"; orexis - "apetyt") - obsesja na punkcie jakości przyjmowanego pokarmu.
Przejawia się podobnie do anoreksji, ale nie prowadzi do utraty wagi i innych jej objawów. Skutkiem ortoreksji jest jednak przyjęcie ideologii "jedynie słusznego jedzenia", co powoduje konflikty interpersonalne, izolację i koncentrację ortorektyka na wszystkim, co związane z przygotowywaniem, przechowywaniem i konsumowaniem żywności.
Po raz pierwszy opisana w 1997 roku przez lekarza Stevena Bratmana (USA) w książce "W szponach zdrowej żywności".


Bombardowani wiadomościami o niezdrowych produktach (wszędzie barwniki, spulchniacze, emulgatory), zaopatrujemy się w sklepach ze zdrową żywnością i sami uprawiamy ogródek (bo tylko tak zyskujemy gwarancję biologicznie czystej żywności), przecież chcemy być zdrowi, zachować młodość i urodę zaczynamy wykraczać poza granice absurdu, przekonani o własnej nieomylności, skoncentrowani na sobie dążymy do perfekcji. Zgodnie z zaleceniami, każdy kęs przeżuwamy starannie i powoli, przeważnie w samotności. Tak zaczyna się ortoreksja (od greckiego orto-prawidłowy i oreksis-apetyt) - choroba polegająca na obsesyjnej dbałości o zdrowe odżywianie. Obok anoreksji i bulimii zaliczana jest do zaburzeń odżywiania. Te trzy choroby mają podłoże psychiczne. Ortorektycy zwracają wręcz chorobliwie uwagę na jakość jedzenia a nie na ilość, jak anorektycy czy bulimicy.
Ortorektyk przestaje jeść chleb, bo ma sztuczne polepszacze, nie je warzyw z targu - bo pryskane, ryby - zatrute.
Lista z czasem coraz bardziej się wydłuża, chociaż zaczęło się niewinnie od chleba, oleju, warzyw - wszak to toksyny i konserwanty!
Na pierwszy ogień idą fast foody, słodycze, jedzenie w puszkach i słoikach. Później zaczyna się wykreślanie z diety kolejnych pokarmów czy grup pokarmów - ze względu na ich rzeczywistą lub wyimaginowaną szkodliwość. W końcu pozostaje zaledwie kilka-kilkanaście dozwolonych produktów, których ortorektyk nie boi się jeść. Nigdy przy tym nie wiadomo, jakie one będą, bo myśleniem takiej osoby kierują jej tylko znane zasady. Jeśli wyczytał gdzież, że olej jest niezdrowy, to tak mocno wbija sobie to do głowy, że nie poleje już oliwą sałatki ani nie zje chleba z ziarnami słonecznika czy dyni. A że w artykule chodziło o tłuszcz zwierzęcy, a nie roślinny?

Smak potraw przestaje być ważny, liczy się tylko ich skład. Sparaliżowani strachem o swoje zdrowie, ograniczają się do 5-6 produktów, które wydają im się bezpieczne. Organizm jest pozbawiony wielu ważnych witamin i mikroelementów. Zaczynają chorować poszczególne organy. Stan fizyczny i psychiczny pogarsza się. Pojawiają się takie dolegliwości jak choroba jelit, osteoporoza, nadciśnienie, niedokrwistość. Najpierw pojawiają się bóle i zawroty głowy, kłopoty z pamięcią i koncentracją. Do nich dołączają się nudności, bóle brzucha, osłabienie. Ustaje miesiączka, organizm nie wytwarza bowiem wystarczającej ilości estrogenów koniecznych do zachowania regularnych cykli. Brak dostatecznej ilości żelaza i cynku (jego źródłem jest mięso) może spowodować anemię i spadek odporności. Ortoreksja, tak jak anoreksja czy bulimia, również może doprowadzić do śmierci.
Organizm by mógł prawidłowo funkcjonować potrzebuje kompletu minerałów i witamin.
Ortorektycy, podobnie jak osoby z anoreksją czy bulimią, powinny być leczone psychiatrycznie.


Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.

Tam człowiek prawie
Widzi na jawie
I sam to powie,
Że nic nad zdrowie

Ani lepszego,
Ani droższego;
Bo dobre mienie,
Perły, kamienie,

Także wiek młody
I dar urody,
Miejsca wysokie,
Władze szerokie

Dobre są, ale -
Gdy zdrowie w cale.
Gdzie nie masz siły,
I świat niemiły.

Klejnocie drogi,
Mój dom ubogi
Oddany tobie
Ulubuj sobie!


Jan Kochanowski
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Natura to zdrowie

Zdrowie w naturze

Statystyki reklamowe