Katar (też sienny)

Katar (też sienny)

Spis treści

  1. Katar (też sienny)
  2. Co wiemy o katarze (prawda i mity)

Katar (też sienny)

Katar (też sienny)
                 Katar (też sienny)


Katar

  • Smarować śluzówkę nosa maścią propolisową lub miodem.
  • Japończycy leczą katar parokrotnym zanurzaniem łokci w gorącej wodzie.

Katar sienny
Łyżeczkę herbaty z krzewu afrykańskiego zalać szklanką wrzątku.
Zaparzać pod przykryciem 3 minuty. W ciągu dnia pić napój w ilości nie przekraczającej 1 l

Katar

Walczymy z nim różnymi sposobami. Ma swoje miejsce w licznych anegdotach o pozornie szybkim i skutecznym leczeniu. Cokolwiek by o nim nie powiedzieć, leczyć go trzeba, gdyż częste, przewlekłe katary prowadzą do stanów zapalnych zatok, uszu i gardła.

Wirusy wywołujące przeziębienie mogą uszkadzać komórki nerwowe. Dotyczy to nie tylko alergików, u których z byle powodu może pojawić się katar, ale każdego z nas. Takie wnioski wypływają z badań przeprowadzonych w ostatnim czasie na myszach w Mayo Clinic College of Medicine.

Wirusy te potrafią przechodzić przez barierę krew mózg. U myszek uszkadzają one hipokamp, który odpowiada przede wszystkim za utrwalanie wspomnień w pamięci. Uczeni uważają, że podobnie może być u ludzi często powtarzające się infekcje stopniowo mogą niszczyć neurony, co w podeszłym wieku może prowadzić do znacznych problemów z pamięcią. Dlatego też naukowcy podkreślają, iż warto zawsze każde, nawet najbardziej błahe przeziębienie odleżeć w łóżku.

Zwykły katar czy sienny?

Nie zawsze jest to łatwo stwierdzić. Kichanie, obfita wydzielina z nosa, trudności w oddychaniu, kaszel występują zarówno przy wirusowym, jak i alergicznym nieżycie dróg oddechowych. Są jednak pewne cechy, które je różnią. Zbliża się okres pierwszych pyleń i warto zapoznać się z objawami:

Zwykły katar rozwija się stopniowo i trwa krócej, często towarzyszy mu podwyższona temperatura. Katar sienny pojawia się nagle, jest bardziej uporczywy i przebiega bez gorączki.
Katar sienny powtarza się zawsze o tej samej porze roku, kiedy w powietrzu unoszą się wywołujące go pyłki. W przypadku zwykłego kataru nie ma takiej prawidłowości.

Przy katarze siennym wyciek z nosa zwykle jest wodnisty i klarowny. Przy katarze z przeziębienia – gęściejszy i nieprzejrzysty.
Przy pyłkowicy oczy zawsze są zaczerwienione i łzawią. Przy zwykłym katarze zdarza się się to raczej rzadko.

Objawy kataru siennego ustępują podczas deszczu, bowiem oczyszcza on powietrze z pyłków.
Te wskazówki pomogą w określeniu – skąd wziął się katar i co jest jego przyczyną. Wizyta u lekarza nigdy nie zaszkodzi.

Co wiemy o katarze (prawda i mity)
                       Co wiemy o katarze (prawda i mity)

Dodaj komentarz