Leczenie wodą

  1. Leczenie wodą
  2. Człowiek nie wielbłąd, nie napije się na zapas

Leczenie wodą

Od najdawniejszych czasów wykorzystywano leczenie i terapeutyczne właściwości wody. Znano je w dawnych Indiach, Chinach i Egipcie. Doceniali je też starożytni Grecy i Rzymianie. Po dziś dzień wiele religii i kultów zachowało w swej obrzędowości praktyki oczyszczania wodą ludzkiego ciała, umysłu i duszy.
Współczesna medycyna, choć nie lekceważy terapeutycznych właściwości wody, wykorzystuje je w stopniu bardziej niż skromnym. Szkockie bicze, podwodne masaże, jacuzzi to stanowczo zbyt mało. W gruncie rzeczy służą one jedynie rehabilitacji. W nowożytnym wodolecznictwie wielkie zasługi położyli Wincenty Priessnitz, wynalazca prysznica i Sebastian Kneipp, światowej sławy hydroterapeuta. Terapeutyczne recepty tego ostatniego, mimo rozwoju medycyny, pozostają wciąż aktualne i niezastąpione.

Kąpiele, półkąpiele, oblewanie ciała, parówki, prysznice, ciepłe, zimne, zmienne, to prosty i tani arsenał środków leczących, regenerujących i rehabilitujących. Wielu naturoterapeutów poleca je jako proste, ogólnodostępne i skuteczne. W swojej praktyce również proponuję je pacjentom. Stanowią doskonałe uzupełnienie leczenia medycznego i terapii energetycznych.

źródło Kalendarz zdrowia


leczenie wodą
Leczenie wodą


Astma oskrzelowa
Podczas silnych ataków astmy należy stosować okłady z gorącej wody. Kompresy przykłada się na piersi i szyję chorego. Po napadzie astmy stosuje się oblewanie górnej części ciała i pleców ciepłą wodą. Dodatkowo należy pić co pół godziny odwar z 1 łyżki stołowej liścia pokrzywy zalanej 1 szklanką wrzątku.

Bezsenność
Przed położeniem się do łóżka oblewać zimną wodą nogi od kolan w dół, prysznicem lub garnuszkiem.
Zabieg trwa 1 minutę. Zimna woda, zwężając naczynia krwionośne w nogach, powoduje jednocześnie przepompowywanie większej ilości krwi w ten rejon. Jej naturalny odpływ z okolic mózgu powoduje uczucie senności, podobnie jak po posiłku.

Bicie serca
Szybkie bicie serca uspokoi okład kompresu uprzednio zanurzonego w zimnej wodzie.
Pobudzeniu akcji serca służy kompres z ciepłej wody.

Ból głowy
Stosować zimne wodne kompresy na czoło i kark. Należy je zmieniać kilkakrotnie.

Czkawka
Aby uspokoić ruchy przepony, należy okładać brzuch ciepłym kompresem zanurzanym
wielokrotnie w wodzie.

Gorączka
Jednym z wypróbowanych sposobów obniżania temperatury ciała jest omywanie całego ciała osoby chorej zimną wodą. Omywamy mniej więcej około 1 minuty i powtarzamy zabieg co godzinę. W ciągu dnia stosuje się nawet do 10 zabiegów. Po omywaniu należy zostać w łóżku.

Hemoroidy
Po każdym oddaniu stolca umyć odbyt zimną wodą. W przypadku ostrego zapalenia hemoroidów należy zastosować natychmiast zimną kąpiel nasiadową trwającą 1-2 minuty. Sebastian Kneipp
zaleca również siedzenie codziennie przez 15 minut na grubym suknie uprzednio zanurzonym w zimnej wodzie.

Katar
Aby powstrzymać rozwijający się katar lub skrócić jego trwanie, należy w ciągu dnia parokrotnie zanurzyć łokcie w gorącej wodzie. Woda nie powinna być zbyt gorąca, łokcie są bowiem bardzo wrażliwe na temperaturę. Zanurzamy je na 1 minutę.

Krwawienie z nosa
Przykładać na kark kompres z zimnej wody. Wciągać zimną wodę nosem.

Moczenie nocne
Każdego wieczoru stosować kąpiel nóg do kostek w wodzie nieprzekraczającej temperatury 40 stopni C. Czas kąpieli 2 minuty.

czytaj dalej…. Forum

Czytaj też na Natura to zdrowie
Leczenie wodą –  Leczenie wodą


Admin dnia kwiecień 19 2015 15:52:31 – 1551 czytań

morze sunrise 1634197 600
Leczenie wodą

Warto wspomnieć dość intrygujący i z mojego punktu widzenia ważny art. publikowany swego czasu pod tytułem

Człowiek nie wielbłąd, nie napije się na zapas

Pijesz dużo wody dla zdrowia? Nie przesadzaj. Jej nadmiar szkodzi. Wypłukuje składniki mineralne z organizmu i może skończyć się przewodnieniem

Butelka wody stała się nieodłącznym atrybutem w pracy, na wycieczce, podczas treningu. Jest towarem reklamowanym: „zapewnia zdrowie i urodę”. – A przede wszystkim pieniądze producentom – mówi prof. Roman Cichon, kierownik Katedry i Zakładu Żywienia i Dietetyki Collegium Medicum UMK i rozwiewa mity: – Prawdziwe wody mineralne dzielą się na wysoko-, średnio- i niskokomineralizowane. Piją je głównie kuracjusze i to wtedy, gdy lekarz zdecyduje, że pacjentowi brakuje jakiegoś składniku mineralnego. Wody reklamowane w telewizji nie różnią się od dobrej kranówki i dzięki nim na pewno nie staniemy się piękni.

Fałszywa jest także opinia, że picie sporej ilości wody pomaga pozbyć się cellulitu. Woda nie jest w stanie usunąć nagromadzonego tłuszczu, choć za jej sprawą poprawia się metabolizm. Kolejna zła wiadomość: pojenie organizmu nie uczyni naszej cery bardziej nawilżoną. Głębszych warstw skóry nie da się w ten sposób nawodnić.

Pij z umiarem  więcej poczytasz>  na Forum

Dodaj komentarz