Mieszanie ziół i medykamentów szkodliwe

Mieszanie ziół i medykamentów szkodliwe

Naukowcy ostrzegają, że popularne zioła i suplementy, w tym ziele dziurawca, a nawet czosnek i imbir, wchodzą w interakcję z popularnymi lekami na serce, a także może być niebezpieczne łączenie ich, dla pacjentów przyjmujących statyny, leki na krzepnięcie krwi i ciśnienie krwi.

Jeśli więc przyjmujesz leki rozrzedzające krew (nawet zwykłą aspirynę) uważaj na miłorząb, czosnek, imbir, korę wierzby, tawułę. Zioła te w połączeniu z lekami rozrzedzającymi krew mogą doprowadzić do wewnątrzczaszkowych krwotoków.

Dziurawiec podnosi ciśnienie krwi i tętno a czosnek i imbir zwiększają ryzyko krwawień u pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, twierdzą naukowcy. Nawet sok grejpfrutowy może być ryzykowny, zwiększając wpływ na blokery kanału wapnia i statyn.
„To nie są nowe badania, ale jest tendencja do coraz większego wykorzystania tych związków a pacjenci często nie są informowani przez lekarzy jak działają związki z których korzystają na własną rękę”, powiedział dr Arshad Jahangir, autor publikacji w numerze wtorkowej The Journal of American College of Cardiology.
Dokument zawiera listę ponad 25 produktów ziołowych, do których pacjenci powinni podchodzić z dużą ostrożnością, jak również listę interakcji z lekami ziołowymi.
Najczęściej dochodzi do interakcji między lekami przeciwzakrzepowymi a popularnymi ziołami, dostępnymi bez recepty i uznawanymi za bezpieczne.
– Miłorząb tak chętnie stosowany przez osoby starsze usprawnia ukrwienie i dotlenienie mózgu, łagodzi objawy miażdżycy, poprawia pamięć i koncentrację. Osoby te zazwyczaj zażywają leki farmakologiczne rozrzedzające krew, co w połączeniu z niekontrolowanym przyjmowaniem preparatów z miłorzębu, może skończyć się fatalnie.
– Inny preparat, to czosnek popularny i powszechnie uznany przede wszystkim jako lek bakteriobójczy, doskonały na układ krążenia, obniżający poziom tzw. „złego” cholesterolu LDL w połączeniu z lekami kardiologicznymi, może niweczyć ich działanie. Należy zatem powiadomić lekarza o stosowaniu go.

Wśród produktów wymienionych są Ginkgo biloba, żeń-szeń i echinacea, a także kilka niespodzianek, takich jak mleko sojowe i zielona herbata – oba z nich mogą zmniejszać skuteczność warfaryny – podobnie jak aloe vera i lukrecja.

Lekarze muszą być bardziej asertywni i pytać pacjentów o stosowane zioła oraz suplementy, a pacjenci muszą ujawniać te informacje swoim lekarzom, twierdzi dr Jahangir.
Ci, którzy biorą suplementy czosnku w przekonaniu, że to poprawi stan zdrowia ich serca, stwierdził, „iż są bardzo zaskoczeni, że mogą przyjmować coś, co może potencjalnie zwiększyć ryzyko krwawienia.”

źródło: The News York Times

Dodaj komentarz