Rodzaje kaw klasycznych

 
Rodzaje kaw klasycznych

Americano – kawa espresso parzona na tzw. sposób amerykański – z podwójną ilością wrzątku. Kawa z ekspresu przypominająca smakiem kawę filtrowaną, do której dolewa się gorącej wody aby rozcieńczyć porcję dlatego też napar jest raczej słaby w smaku.

Cafe allange – mocny napar czarnej kawy podawany ze szklanką zimnej wody (Francja).

Cafe au lait – kawa z mlekiem.

Cafe brule – bardzo mocny napar z przypalonego ziarna.

Cafe brulot – bardzo mocny napar z przypalonego ziarna z dodatkiem przypraw korzennych i koniaku.

Cafe con leche – tzw. “meksykański” sposób parzenia kawy wymyślony przez amerykańskich żołnierzy podczas wojny meksykańskiej. Ziarno było prażone nad ogniskiem i rozbijane na kamieniach, mocną esencję uzupełniano wrzącym mlekiem.

Cafe corretto – czarna kawa z dodatkiem likieru (rózne smaki), podawana w szklaneczce
Cafe Creme – mocny napar podawany z lekko parowanym mlekiem.

Cafe filtre – kawa parzona na sposób amerykański, w róznych filtrach.

Cafe fredolo – mocna czarna kawa z dodatkiem lodu, podawana w małej szkalneczce.

Cafe latte – kawę podaje się w wysokich szklankach z warstwą mlecznej pianki na wierzchu posypanej sproszkowana czekoladą, cynamonem. Cafe latte otrzymuje się prze dodanie do świerzo zaparzonego espresso mleka o temp. ok. 70°C.

Cafe macchiatto – mrożona kawa z kilkoma kroplami mleka, podawana w szklaneczce.

Cafe serve – bardzo mocna czarna kawa, podawana bardzo wcześnie rano (dla balowiczów).

Cafe shakeratano – kawa mieszana z lodem i mlekiem w shakerze.

Cafe valdostano – czarna kawa mieszana z czekoladą, winem, wódką (lub mocnym likierem) i korzeniami. Tradycyjnie podaje sie ją narciarzom w Val d´Asta.

Cappuccino – klasyczne to espresso podawane z mlekiem i pianą w równych porcjach, można też pianę posypać np. startą czekoladą, cukrem cynamonowym. Na rynku są dostępne cappucino rozpuszczalne z dodatkiem róznych aromatów: amaretto, wanilia, orzech i wiele innych

Demitasse – francuskie określenie “małej czarnej” czyli filiżanka ok. 100ml
Espresso – w błędzie jest każdy komu wydaje się, że jest to po prostu mocna kawa. Espresso to maszynka do zaparzania kawy. Nazwa “espresso” wywodzi się od włoskiego czasownika określającego “podawanie ciśnienia”. Espresso to także mieszanka kaw o niskiej kwasowości.

Espresso doppio – to podwójna ilość espresso.

Espresso cafe mocha – napój w którego skład wchodzą : mocny gorący napar kawy, porcja gorącej czekolady oraz gorącego mleka. Wszystkie składniki są w takiej samej ilości wlewane do wysokiej szklanki. Wszystkie składniki powinny być tak dolewane aby każdy tworzył wyrażną warstwę.

Espresso Con Panna – porcja espresso z górką ubitej śmietany na wierzchu.

Espresso macchiato – espresso z dodatkiem “kropelki” mleka. Wielka szkoda, że kawiarnie (nie tylko polskie) traktują tą kawę jako napój mleczny.

Espresso ristrett – gęste, aromatyczne spresso uzyskiwane przez wcześniejsze wylączenie ekspresu ciśnieniowego. tradycyjnie jest to poranna kawa.

Espresso roasts – kawa parzona z dodatkiem mlecznej pianki i np.: czekoladą, migdałami, kardamonem, cynamonem, wanilią.

Espresso romano – espresso z dodatkiem soku z cytryny oraz otartej skórki cytrynowej (cytrynę można zastąpić pomarańczą).

Dodaj komentarz