Chore zatoki

 

Chore zatoki

Jest to stan zapalny zatok, często w wyniku infekcji kataralnej. Może być krótkotrwały lub przewlekły i dlatego wymaga starannego wyleczenia. Chroniczne zapalenie zatok jest nie tylko bardzo bolesne, ale jak migrena uniemożliwia skupienie się nad pracą.

Ból nosa

doskonale leczą środki naturalne, można np. delikatnie natrzeć bolące miejsce żelem aloesowym lub maścią z witaminą E. Przede wszystkim inhalacje – polecam szałwie i inhalacje z ziemniaczanych obierków oraz bazylii. Warto tez robić inhalacje z olejków: bazyliowego, herbacianego i eukaliptusowego.

Wodolecznictwo

– leczenie dietą i uzupełnienie niedoboru składników pokarmowych Starajmy się unikać ataków, ograniczając lub całkowicie eliminując produkty mleczarskie, banany, orzeszki ziemne, kawę, alkohol, ostre potrawy i obserwując czy przyczyną kataru nie jest reakcja alergiczna na któryś z tych produktów. Inhalacja parowa z dodatkiem olejku eukaliptusowego i/lub sosnowego (jeszcze silniej działa olejek mentolowy) szybko łagodzi ostre objawy. Aby oczyścić niedrożny w wyniku kataru nos, możemy przepłukać go ciepłą wodą z dodatkiem łyżeczki soli. Podajemy witaminę C, B complex i cynk.

Aromaterapia i ziołolecznictwo

Masujemy okolice nosa, oczu, kości jarzmowych i skroni mieszanina 9 kropli olejku miętowego, 6 eukaliptusowego i 10 lawendowego. Co 2 godziny należy pić napar z równych części jeżówki purpurowej, nawłoci pospolitej, gorzknika kanadyjskiego i liści prawoślazu lekarskiego. Pomóc może również chrzan i czosnek.

Inne sposoby

Jest taki preparat nazywa się Inhalol. Zawiera on kompozycje olejków eterycznych specjalnie do robienia inhalacji. Polecam zrobić napar z szałwii dodać do niego sody oczyszczonej, kilka kropli Inhalolu i tym się inhalować. Można też wkraplać sól fizjologiczną do nosa. Cała zawartość zatok (czyli flegma) powinna wtedy wypłynąć przez nos. Radze się przygotować na małą powódź i zaopatrzyć w chusteczki higieniczne. 

Krople do zrobienia samemu 

Potrzebna jest sól fizjologiczna czyli 0,9% roztwór chlorku sodu w wodzie. Można ją dostać w aptece bez recepty. W niektórych źródłach w przepisie na krople zamiast soli fizjologicznej jest woda. Nie polecam: woda hamuje ruch rzęsek nabłonka w nosie. Oprócz soli potrzebujemy jeszcze olejku eterycznego (któregoś z wymienionych wyżej). Do 10 ml soli fizjologicznej należy dodać 3 krople olejku i dobrze wymieszać. Jeśli ktoś nie ma dostępu do olejku z bazylii można użyć samego ziela. Ziele powinno być suche i oczyszczone. 2 łyżki stołowe ziela zalewa się 200 ml soli fizjologicznej. Potem trzeba zagotować, przykryć i odstawić na pół godziny. Następnym etapem jest kilkukrotna i bardzo dokładna filtracja przez gazę a potem dodatkowo jeszcze przez watę (chodzi o to, żeby do roztworu nie dostały się różnego rodzaju fragmenty stałe). 

Jak stosuje się tego typu krople? 

Można je po prostu wkraplać do nosa ale jest inny sposób (zdaniem niektórych laryngologów lepszy). Trzeba zrobić 2 kulki z waty, nalać na to krople, włożyć je do nosa (ale nie za głęboko!) i położyć się na 20 minut. Po 20 minutach można waciki wyjąć. Oprócz tego można też robić okłady. Radze sprawdzić gdzie znajdują się poszczególne zatoki i w tych miejscach można robić okłady z ciepłych ziemniaków. Jeśli to nie pomoże to przykro mi bardzo ale czeka was zapewne płukanie zatok w gabinecie lekarskim.

czytaj więcej na Forum i Natura to zdrowie Napisane przez Ela dnia grudzień 12 2011 14:19:34 – 3354 czytań

Dodaj komentarz