Jak nie chorować

Jak nie chorować


Leczenie wodą
 – Od najdawniejszych czasów wykorzystywano leczenie i terapeutyczne właściwości wody. Znano je w dawnych Indiach, Chinach i Egipcie. Doceniali je też starożytni Grecy i Rzymianie. Po dziś dzień wiele religii i kultów zachowało w swej obrzędowości praktyki oczyszczania wodą ludzkiego ciała, umysłu i duszy.

Astma oskrzelowa Podczas silnych ataków astmy należy stosować okłady z gorącej wody. Kompresy przykłada się na piersi i szyję chorego. Po napadzie astmy stosuje się oblewanie górnej części ciała i pleców ciepłą wodą. Dodatkowo należy pić co pół godziny odwar z 1 łyżki stołowej liścia pokrzywy zalanej 1 szklanką wrzątku. 

Bezsenność Przed położeniem się do łóżka oblewać zimną wodą nogi od kolan w dół, prysznicem lub garnuszkiem. Zabieg trwa 1 minutę. Zimna woda, zwężając naczynia krwionośne w nogach, powoduje jednocześnie przepompowywanie większej ilości krwi w ten rejon. Jej naturalny odpływ z okolic mózgu powoduje uczucie senności, podobnie jak po posiłku. 

Bicie serca Szybkie bicie serca uspokoi okład kompresu uprzednio zanurzonego w zimnej wodzie. Pobudzeniu akcji serca służy kompres z ciepłej wody. 

Ból głowy Stosować zimne wodne kompresy na czoło i kark. Należy je zmieniać kilkakrotnie. 

Czkawka Aby uspokoić ruchy przepony, należy okładać brzuch ciepłym kompresem zanurzanym wielokrotnie w wodzie. 

Gorączka Jednym z wypróbowanych sposobów obniżania temperatury ciała jest omywanie całego ciała osoby chorej zimną wodą. Omywamy mniej więcej około 1 minuty i powtarzamy zabieg co godzinę. W ciągu dnia stosuje się nawet do 10 zabiegów. Po omywaniu należy zostać w łóżku. 

Hemoroidy Po każdym oddaniu stolca umyć odbyt zimną wodą. W przypadku ostrego zapalenia hemoroidów należy zastosować natychmiast zimną kąpiel nasiadową trwającą 1-2 minuty. Sebastian Kneipp zaleca również siedzenie codziennie przez 15 minut na grubym suknie uprzednio zanurzonym w zimnej wodzie. 

Katar Aby powstrzymać rozwijający się katar lub skrócić jego trwanie, należy w ciągu dnia parokrotnie zanurzyć łokcie w gorącej wodzie. Woda nie powinna być zbyt gorąca, łokcie są bowiem bardzo wrażliwe na temperaturę. Zanurzamy je na 1 minutę. 

Krwawienie z nosa Przykładać na kark kompres z zimnej wody. Wciągać zimną wodę nosem. 

Moczenie nocne Każdego wieczoru stosować kąpiel nóg do kostek w wodzie nieprzekraczającej temperatury 40 stopni C. Czas kąpieli 2 minuty. 

Nerwica Jeśli nerwica objawia się nieregularnym tętnem serca, zimnymi stopami, uczuciem leku, leczy się ją skutecznie w następujący sposób: obmyć rano całe ciało zimną wodą, a po wyjściu z kąpieli położyć się i przykryć kocem. Dodatkowo w ciągu tygodnia wziąć 3 zimne półkąpiele. Po kąpieli należy zawsze rozgrzać ciało. 

Niedociśnienie, poprawa krążenia, rześkość Aby doprowadzić do normy niskie ciśnienie i poprawić krążenie w nogach, wystarczy trochę zimnej wody i…..konsekwencji. Terapia polega na porannym dreptaniu przez jedna minutę w zimnej wodzie. Wlewamy ja do miednicy i zanurzamy w niej stopy. Stojąc, drepczemy w miejscu, a następnie wychodzimy z wody i nie osuszając nóg, drugą minutę stąpamy po ręczniku. Po tym czasie, nie wycierając nóg, zakładamy grube skarpety i zajmujemy się swoimi sprawami. Zabieg reguluje ciśnienie, po paru dniach stosowania zimne do tej pory nogi stają się ciepłe, poprawie ulega krążenie. Terapia hartuje cały organizm. Kuracje stosować przez miesiąc. 

Reumatyzm Ostry reumatyzm zginie w krótkim czasie – pisze ks. Kneipp i stawia warunek – gdy jest odpowiednio leczony. Proponuje więc owijanie mokrymi, zmoczonymi w zimnej wodzie płótnami ramion, nóg i całego tułowia. Następnie należy owinąć pacjenta dodatkowo wełnianym kocem i położyć do łóżka na 1-2 godziny, aż do rozgrzania się. Później trzeba omyć całe ciało, a szczególnie zaatakowaną reumatyzmem część ciała zimną wodą. Zalecany jest 1 zabieg dziennie. 

Udar słoneczny Po przeniesieniu chorego do cienia, głowę, szyję i piersi osoby poddawanej zabiegowi należy parokrotnie przemyć zimną lub chłodna wodą. W przypadku gorączki przykładać kompresy często schładzane wodą. 

Zaburzenia krążenia Środkiem usprawniającym krążenie są także kąpiele stóp. Trzy razy w tygodniu możemy stosować kąpiele na przemian w ciepłej i zimnej wodzie. Nogi moczymy kilka minut w ciepłej wodzie, a następnie na kilka sekund zanurzamy w zimnej. 

Zapalenie zatok czołowych Przy uporczywych stanach zapalnych zatok i ropnych wysiękach stosuje się 10-minutowe parówki głowy nad miednicą z parującym wrzątkiem. Głowę przykrywamy grubym ręcznikiem frotowym, tak aby się rozgrzała i spociła. Następnie oblewamy ją krótko zimną wodą. Po oblaniu głowę szczelnie zawijamy turbanem z grubego ręcznika. Po tym zabiegu dobrze jest położyć się na pół godziny do łóżka. Pod ręcznikiem głowa ponownie zacznie się pocić, uwalniając wraz z potem część złogów. Reszta ropnych zastoin schodzi nosem. Zabieg powtarzać kilkakrotnie w ciągu następnych dni. 

Zaparcie Ciepłe kąpiele rozluźniają masy kałowe, a także rozpuszczają zastoiny krwi uwięzionej w żylakach odbytniczych. Wieczorem i rano pić po 1 szklance ciepłej, przegotowanej wody. 

Zmarznięte kończyny Szybciej odzyskają sprawność i czucie, gdy na kilkanaście sekund zanurzymy je w zimnej wodzie. 

Zmęczone oczy Aby usunąć zmęczenie, należy nalać do miednicy ciepłej wody i kilkakrotnie zanurzyć w niej twarz, nie zamykając oczu. 

Żylaki Jedną z metod leczenia żylaków nóg jest oblewanie pleców i nóg zimną wodą. Zasada tej terapii jest prosta – w miejscach oblewanych zimna wodą kurczą się naczynia krwionośne. Reakcją organizmu jest gwałtowne przepompowanie krwi krwi w te właśnie miejsca. Jest to zatem mechanizm wymuszający lepsze krążenie. W leczeniu żylaków ma to istotne znaczenie. 

I na zakończenie jeszcze parę uwag: Zimnych lub chłodnych kąpieli nie powinno się stosować przy chorobach nerek i pęcherza moczowego. Gorąca kąpiel przeciwwskazana jest przy chorobach serca i układu krążenia. Po kąpielach i zabiegach wodnych wskazany jest półgodzinny odpoczynek.

Więcej na Forum 
Oraz na Natura to zdrowie

Napisane przez Ela dnia styczeń 22 2010 17:30:06 1585 czytań
schorzenia węzłów chłonnych
Jak nie chorować

Dodaj komentarz