Reumatyzm

Reumatyzm to ból stawów lub mięśni niespowodowany urazem czy też zakażeniem bakteryjnym, lecz nieznanym czynnikiem wewnętrznie lub zewnętrznie ustrojowym u osób z predyspozycją genetyczną. W miarę postępu choroby następuje powolne niszczenie struktury stawów zapoczątkowane w torebce stawowej.Reumatyzm to ból stawów lub mięśni niespowodowany urazem czy też zakażeniem bakteryjnym, lecz nieznanym czynnikiem wewnętrznie lub zewnętrznie ustrojowym u osób z predyspozycją genetyczną. W miarę postępu choroby następuje powolne niszczenie struktury stawów zapoczątkowane w torebce stawowej. Znane są liczne sposoby leczenia tej choroby, stanowiącej trudny i nierozwiązany dotąd problem ogólnospołeczny w skali światowej. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi zwraca się ku niekonwencjonalnym metodom leczenia, szukając tam pomocy i ulgi w cierpieniu.

Reumatyzm i artretyzm to choroba uszkadzająca stawy jest najczęstsza i najpoważniejszą przyczyną bólu. Dwa główne zespoły chorobowe to choroba zwyrodnieniowa układu kostno-stawowego (artroza) i reumatoidalne zapalenie stawów.

Reumatyzm to ogólny termin, którym niegdyś określano wszystkie rodzaje nieurazowych chorób narządu ruchu, ale jest to termin nieprecyzyjny i obecnie zarzucony.

Okłady


Okład z liści aloesu uzbrojonego

Liście pokroić i rozetrzeć drewniana pałką aż do uzyskania papkowatej masy, nałożyć na gazę i przykładać do chorego stawu. Pod okładem może pojawić się reakcja skórna w postaci pęcherzy. To nic groźnego, wkrótce znikną. Po zdjęciu nie schładzać miejsca leczonego, lecz owinąć je ciepłym szalem lub chustką.


Okład z cebuli

Zetrzeć na drobnej tarce 1-2 cebule, nałożyć masę na gazę. Umocować na miejscu zmienionym chorobowo i pozostawić na noc. Osoby uwrażliwione na działanie cebuli powinny przerwać zabieg, gdy wystąpi silne pieczenie i owinąć dane miejsce ciepłym szalem lub ręcznikiem.


Okład z gorczycy

10 dag nasienia gorczycy białej sproszkować w młynku i połączyć, ucierając, z 20 dag soli kamiennej, wymieszać i dolać mieszając oczyszczonej nafty, aby powstała masa o konsystencji spoistej i gęstej. Smarujemy nią miejsca bolesne i dotknięte reumatyzmem.


Okład brzozowo-kamforowy

Schłodzić 1/2 kg niesolonego masła i pokroić w płaty. W garnku kamiennym lub emaliowanym przekładać warstwami na przemian masło i młode pączki brzozowe. Nałożyć pokrywkę i wstawić do rozgrzanego piekarnika na kilkanaście godzin. Odcedzić przez sito lub gazę i dodać 6 g sproszkowanej kamfory. Wymieszać i zlać do słoja. Używać do smarowania stawów i mięśni 2 razy dziennie.


Nalewka z liści babki szerokolistnej

Litrowy słoik wypełnić liśćmi babki szerokolistnej i ugnieść, dopełnić 40% czystym alkoholem. Zamknąć szczelnie słój i odstawić na miesiąc. Stosować zewnętrznie jako smarowidło na bolące stawy i mięśnie.


Napój antyreumatyczny

3-4 cebule w łupinach gotować przez 15 minut w wodzie. Po schłodzeniu przecedzić i pić 3 razy dziennie po szklance.


Mieszanki soków

Leczenie witaminowe jest stosowane od dawna jako środek przeciwreumatyczny. Chorzy na reumatyzm powinni pić dużo soków z selera i marchwi. Można je mieszać w proporcji pól na pół.


Kuracje ludowe

Jeden średniej wielkości korzeń chrzanu utrzeć na tarce. Miazgę zalać 1/2 litra przegotowanej wody. Odstawić na noc pod przykryciem. Pić trzy razy dziennie między posiłkami. Kurację prowadzić przez 2 tygodnie.

10 łodyg mniszka lekarskiego zebrać w porze kwitnienia, gdy mają żółte kwiaty. Umyć łodygi, kwiaty oderwać, zaś łodygi po osuszeniu na ściereczce żuć pojedynczo i zjadać w ciągu dnia. Kuracja możliwa jest tylko na przełomie kwietnia i maja. Ma znaczący leczniczy wpływ nie tylko na reumatyzm, ale i na cukrzycę.


Kuracja mrówkowa

Dla tych, którzy nie chcą korzystać z bardziej drastycznych metod (wsuwanie nóg lub rąk do mrowiska), proponujemy metodę bezbolesną. Wystarczy rozkopać lub poruszyć mrowisko i wrzucić w nie bawełniana chustkę lub koszulę. Po paru godzinach materiał przejdzie kwasem mrówkowym. Bez problemów można go używać do owijania chorych miejsc.


Kuracja ks. Sebastiana Kneippa

Ostry reumatyzm zginie w krótkim czasie – pisze ks. Kneipp i stawia warunek – gdy jest odpowiednio leczony! Pierwszy – to oczyszczenie organizmu z toksyn i złogów stanowiących przyczynę choroby. Proponuje więc owijanie mokrymi, zamoczonymi w zimnej wodzie płótnami ramion, nóg i całego tułowia. Następnie należy owinąć pacjenta dodatkowo wełnianym kocem i położyć do łóżka na 1 do 2 godzin, aż do rozgrzania się. Potem trzeba całkowicie obmyć ciało, a następnie zaatakowaną reumatyzmem część ciała zimną wodą. Osobom o słabszej kondycji ks. Kneipp zaleca jeden taki zabieg dziennie. Gdy wieczorem u chorego pojawia się gorączka, należy ponowić owijanie mokrym prześcieradłami lub ręcznikami. Dodatkowo zachęca do biczowania pokrzywami zaatakowanej chorobą części ciała, a także wkładanie koszul koszul zanurzonych w odwarze z prószu siana.więcej na > Form

Napisane przez Ela dnia styczeń 27 2010 01:31:25 680 czytań

 

 

Dodaj komentarz