Katar (też sienny)
Dodane przez Ela dnia Grudzień 12 2011 14:39:49Katar


Smarować śluzówkę nosa maścią propolisową lub miodem.
Japończycy leczą katar parokrotnym zanurzaniem łokci w gorącej wodzie.

Katar sienny

Łyżeczkę herbaty z krzewu afrykańskiego zalać szklanką wrzątku.
Zaparzać pod przykryciem 3 minuty. W ciągu dnia pić napój w ilości nie przekraczającej 1 lKatar
Walczymy z nim różnymi sposobami. Ma swoje miejsce w licznych anegdotach o pozornie szybkim i skutecznym leczeniu. Cokolwiek by o nim nie powiedzieć, leczyć go trzeba, gdyż częste, przewlekłe katary prowadzą do stanów zapalnych zatok, uszu i gardła.
Wirusy wywołujące przesiebienie mogą uszkadzać komórki nerwowe. Dotyczy to nie tylko alergików, u których z byle powodu może pojawić się katar, ale każdego z nas. Takie wnioski wypływają z badań przeprowadzonych w ostatnim czasie na myszach w Mayo Clinic College of Medicine. Wirusy te potrafią przechodzić przez barierę krew mózg. U myszek uszkadzają one hipokamp, który odpowiada przede wszystkim za utrwalanie wspomnień w pamięci. Uczeni uważają, że podobnie może być u ludzi często powtarzające się infekcje stopniowo mogą niszczyć neurony, co w podeszłym wieku może prowadzić do znacznych problemów z pamięcią. Dlatego też naukowcy podkreślają, iż warto zawsze każde, nawet najbardziej błahe przeziębienie odleżeć w łóżku.

 
Zwykły katar czy sienny?Nie zawsze jest to łatwo stwierdzić. Kichanie, obfita wydzielina z nosa, trudności w oddychaniu, kaszel występują zarówno przy wirusowym, jak i alergicznym nieżycie dróg oddechowych. Są jednak pewne cechy, które je różnią. Zbliża się okres pierwszych pyleń i warto zapoznać się z objawami:

  1. Zwykły katar rozwija się stopniowo i trwa krócej, często towarzyszy mu podwyższona temperatura. Katar sienny pojawia się nagle, jest bardziej uporczywy i przebiega bez gorączki.

  2. Katar sienny powtarza się zawsze o tej samej porze roku, kiedy w powietrzu unoszą się wywołujące go pyłki. W przypadku zwykłego kataru nie ma takiej prawidłowości.

  3. Przy katarze siennym wyciek z nosa zwykle jest wodnisty i klarowny. Przy katarze z przeziębienia - gęściejszy i nieprzejrzysty.

  4. Przy pyłkowicy oczy zawsze są zaczerwienione i łzawią. Przy zwykłym katarze zdarza się się to raczej rzadko.

  5. Objawy kataru siennego ustępują podczas deszczu, bowiem oczyszcza on powietrze z pyłków.


Te wskazówki pomogą w określeniu - skąd wziął się katar i co jest jego przyczyną. Wizyta u lekarza nigdy nie zaszkodzi

więcej w Witrynie Zdrowie w naturze