Trądzik pospolity
Dodane przez Admin dnia Kwiecień 19 2015 15:49:33
Jest to skłonność do bakteryjnego zakażenia mieszków włosowych, przeważnie gronkowcem złocistym, spowodowana czynnikami wewnętrznymi (np. zaburzeniami przemiany materii, ogólnym osłabieniem organizmu, cukrzycą). Trądzik, zwłaszcza często występujący u młodzieży trądzik pospolity
Treść rozszerzona

Jest to skłonność do bakteryjnego zakażenia mieszków włosowych, przeważnie gronkowcem złocistym, spowodowana czynnikami wewnętrznymi (np. zaburzeniami przemiany materii, ogólnym osłabieniem organizmu, cukrzycą). 
Trądzik, zwłaszcza często występujący u młodzieży trądzik pospolity, jest bakteryjnym zapaleniem gruczołów łojowych skory. 

Rany zakażone przeważnie gronkowcami, trudno poddają się leczeniu. W leczeniu ogólnym preparaty ziołowe są stosowane jako uzupełniająco-wspomagające, zwłaszcza te, które działają bodźcowo, przeciwzapalnie, obniżająco na wydzielanie łoju, tonizująco i odtruwająco.

Jest w jakimś stopniu związany z zaburzeniami hormonalnymi. Najczęściej trądzik pospolity przejawia się w postaci grudek i zaskórniaków, które powszechnie określa się mianem pryszczy. Oprócz hormonów ważnym pojęciem w zrozumieniu procesów powstawania trądziku jest - mieszek włosowy. Ten również ma swój niewielki wkład w powstawanie dolegliwości skórnych.


Niewłaściwa dieta i niektóre pokarmy mogą najwyżej nasilić istniejące zmiany trądzikowe, ale nie są przyczyną powstania choroby. Tłuste dania, czekolada, ostre przyprawy nie wywołują trądziku, ale spożywane w dużych ilościach mogą u nielicznych osób nasilać zmiany. Badania lekarzy amerykańskich przeprowadzone na dużej grupie osób wykazały, że pewne pokarmy zaostrzały zmiany trądzikowe u jedynie 10% badanych. U większości dieta nie miała wpływu na przebieg trądziku.
Trądzik nie jest zakaźny, ponieważ nie jest wynikiem zewnątrzpochodnej infekcji. Bakterie, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych skóry, są obecne także we florze bakteryjnej zdrowych ludzi. To nieprawidłowości w rogowaceniu ujść mieszków włosowych prowadzą do nadmiernego rozwoju i aktywności bakterii.

Ziołolecznictwo


Mieszanki ziołowe
Napar z liścia orzecha włoskiego
Kąpiele


Kuracje ludowe
fot. shutterstock (strona główna)

czytaj więcej > Zdrowie w naturze a także na naszym Forum