Marskość wątroby
Dodane przez Admin dnia Kwiecień 19 2015 16:23:27
Marskość wątrobyMarskość wątroby (cirrhosis hepatis): stan cechujący się współistnieniem na poziomie tkankowym 3 równolegle toczących się procesów:
- zwyrodnienia i martwicy komórek wątrobowych
- regeneracji uszkodzonego miąższu wątroby
- włóknienia rozszerzającego się stopniowo na coraz większe obszary narządu, powodującego zaciskanie sieci naczyń krwionośnych,
Treść rozszerzona

Marskość wątroby

Marskość wątroby (cirrhosis hepatis): stan cechujący się współistnieniem na poziomie tkankowym 3 równolegle toczących się procesów:
- zwyrodnienia i martwicy komórek wątrobowych
- regeneracji uszkodzonego miąższu wątroby
- włóknienia rozszerzającego się stopniowo na coraz większe obszary narządu, powodującego zaciskanie sieci naczyń krwionośnych, upośledzenie krążenia, a przez to odżywianie komórek miąższowych.
Skutkami tych procesów są: stopniowo coraz bardziej pogłębiająca się niewydolność wątroby w zakresie wszystkich jej zasadniczych czynności, jak też wytwarzanie się przeszkody w układzie krążenia wrotnego.
Przyczynami marskości mogą być: wirusowe zapalenie wątroby, przewlekły alkoholizm, niedoborowe odżywianie, uszkodzenie czynnikami hepatotoksycznymi, przewlekły zastój żółci, zaburzenia przemiany materii, niektóre choroby zakaźne i pasożytnicze.

Kuracje ludowe

Sok z surowej białej kapusty
Pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki.
Sok z ziemniaków
Ziemniaki zetrzeć na tarce wraz ze skórką (można też zmiksować), wycisnąć sok. Pić 4 dziennie po 1/2 szklanki zawsze przed posiłkami.
Herbata z ziela widłaka goździstego
Jedną łyżeczkę do herbaty widlaka zalać 1 szklanka wrzątku. Zaparzać przez 2-3 minuty. Pić na pół godziny przed śniadaniem (na czczo) 2 szklanki dziennie.
Okłady z ziela widłaka goździstego
Do woreczka płóciennego wsypać 200 g suszonego ziela widłaka. Przyłożyć na chore miejsce i nosić po kilka godzin dziennie.
Mieszanka ziołowa
Po 50 g
- kwiatostan kocanki,
- liść pokrzywy,
- kłącze perzu,
- korzeń mniszka lekarskiego,
- ziele drapacza, korzeń omanu,
- liść borówki czernicy,
- liść melisy,
- korzeń cykorii,
- liść brzozy,
- kora kruszyny.
Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Gdyby się okazało, że 3 szklanki na dzień, to za dużo, ograniczyć do 2 szklanek lub 3 razy dziennie po 1/2 szklanki.

Przy ostrych bólach ulgę przynosi lekkie ogrzewanie wątroby np. poduszką elektryczną.

Białą mąkę rozmieszać w mleku karmiącej kobiety. Przyjmować rano i wieczorem przed posiłkiem po 1 łyżce.