Na ratunek sercu
Dodane przez Admin dnia Styczeń 28 2014 23:00:07

Na ratunek sercu
Rozpoznaj zawał i pomóż choremu przetrwać oczekiwanie na fachową pomoc.
Typowy zawał serca
Wiele osób nie łączy swoich dolegliwości z ostrym niedokrwieniem mięśnia sercowego. Zwłaszcza jeśli występują w sytuacjach, w których serce nie jest obciążone. Jednak ostry atak serca nie wybiera miejsca ani czasu.

Treść rozszerzona


Na ratunek sercu

Rozpoznaj zawał i pomóż choremu przetrwać oczekiwanie na fachową pomoc.

Typowy zawał serca
Wiele osób nie łączy swoich dolegliwości z ostrym niedokrwieniem mięśnia sercowego. Zwłaszcza jeśli występują w sytuacjach, w których serce nie jest obciążone. Jednak ostry atak serca nie wybiera miejsca ani czasu. Może do niego dojść np. w chwili silnego stresu czy zdenerwowania, ale też w trakcie spożywania posiłku, podczas odpoczynku, a nawet snu. Zapamiętaj poniższe objawy, aby w razie potrzeby móc szybko udzielić pomocy choremu.

To wskazuje na zawał
Typowy atak serca daje następujące objawy:
- ból w klatce piersiowej. Jest bardzo silny, ściskający (piekący, gniotący, dławiący). Jego centrum znajduje się powyżej mostka;
- ból promieniuje do lewej łopatki, ręki, szyi i środka pleców, górnej części brzucha, a często nawet w kierunku gardła i szczęki.


Bardzo często bólowi towarzyszą jeszcze inne dolegliwości:
- bardzo przyspieszone tętno;
- bladość skóry, która pokrywa się zimnym potem;
- kłopoty z oddychaniem.

Nawet jeśli dolegliwości nie są bardzo silne, nigdy nie czekaj, aż miną same. Dzwoń po pogotowie!

Od twojej pomocy zależy życie
Osoba z objawami ataku serca musi jak najszybciej znaleźć się na oddziale kardiologicznym. Możesz pomóc jej przetrwać oczekiwanie na karetkę. Postępuj zgodnie ze wskazówkami zawartymi w dziale Zawał, kobieca sprawa.

Gdy chory stracił przytomność
Kiedy chory przestanie oddychać, jego źrenice są rozszerzone i nie reagują na światło, nie można wyczuć tętna (na tętnicy szyjnej), należy natychmiast rozpocząć masaż serca! Powyższe objawy świadczą o zatrzymaniu krążenia. Wówczas dosłownie każda sekunda może decydować o życiu. Nie bój się udzielić pomocy. Nawet jeśli podczas masażu uszkodzisz żebra, uraz taki ma drugorzędne znaczenie w obliczu zagrożenia życia.

Zapamiętaj zasadę masażu serca: 15:2
(15 ucisków na 2 oddechy).


Jak wykonać masaż serca

- Ułóż chorego płasko na plecach na twardym podłożu.
- Uklęknij obok niego i połóż nasadę dłoni na mostku. Przykryj dłoń drugą, palce powinny być uniesione.
- Uciskaj pionowo wyprostowanymi rękami klatkę piersiową 15 razy w tempie szybszym niż jeden ucisk na sekundę (licz równo do trzech i uciskaj na "raz"). Za każdym razem mostek powinien się ugiąć o 3-4 cm.
- Po 15 uciskach wykonuj 2 wdechy metodą usta-usta.
- Nie przerywaj działania aż do przyjazdu pogotowia.


źródło: miesięcznik Vita-wydanie specjalne Nr.7 (48)