Choroby nerek i układu moczowego


Funkcjonowanie układu moczowego na który składają się nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa, polega na usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii z krwi i wydalaniu ich z organizmu wraz z moczem, oraz wiąże się z wieloma skomplikowanymi procesami biologicznymi i czynnościami regulującymi równowagę chemiczną w organizmie. Wszystkie części układu moczowego mogą ulec zakażeniu, którego konsekwencją są bolesne stany zapalne. Nerki wraz z całym układem moczowym usuwają z organizmu zbędne produkty przemiany materii.

 

Funkcjonowanie układu moczowego

 

Układ moczowy usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii w postaci płynu zwanego moczem, który powstaje w nerkach. Nerki odfiltrowują zbędne substancje z krwi: po zagęszczeniu zostają one odprowadzone moczowodami do pęcherza moczowego. Pęcherz jest worokowatym, umięśnionym narządem, który u dorosłej osoby może pomieścić 750 ml płynu. Z pęcherza moczowego wydalany jest przez cewkę moczową, która zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet stanowi część układu moczowo-płciowego. Pracę pęcherza kontrolują dwa pierścienie zwane zwieraczami. Pierwszy z nich, zwieracz pęcherza, podlega działaniu autonomicznego układu nerwowego, co znaczy, że działa niezależnie od naszej woli. Pracę drugiego – zwieracza – cewki moczowej – możemy natomiast świadomie kontrolować, rozluźniamy go, opróżniając pęcherz. Mocz usuwany jest z pęcherza dzięki skurczowi mięśnia zwanego wypieraczem moczu. Zioła używane podczas choroby układu moczowego:

Zioła moczopędne: korzeń lubczyka, biedrzeńca, pietruszki, arcydzięgla oraz wilżyny, kwiat kocanki i głogu wraz z liściem, liść jałowca i brzozy, ziele połocznika, miłka wiosennego, konwalii, dziurawca i skrzypu.

 

Działające dezynfekująco na drogi układu moczowego: liście mącznicy i borówki brusznicy.
porada ojców Bonifratrów

Dodaj komentarz