Dna moczanowa

dna moczanowa

Dna moczanowa

Choroba zwyrodnieniowa stawów (CHZS)

CHZS jest najczęstszą choroba stawów, występuje trzykrotnie częściej u kobiet, zaczynając się przeciętnie ok. 50 r. ż., kiedy pojawiają się pierwsze objawy. Przeważnie jest procesem pierwotnym, ale może także nałożyć się na jakąkolwiek chorobę stawów.

Cechy kliniczne
Bóle przy ruchach, nasilające się pod koniec dnia, oprócz tego stały ból o małym nasileniu w spoczynku, sztywność mięśniowa, chwiejność stawów. Najczęściej zajęte są dalsze stawy międzypaliczkowe, śródręczno-paliczkowe, śródstopno-paliczkowe kciuka i palucha, międzykręgowe w odcinku szyjnym i lędźwiowym, następnie staw biodrowy i kolanowy. Objawy obejmują tkliwość zajętych stawów, zniekształcenia, guzki Herberdena, wysięk do stawu, ograniczenie ruchów.

Zmiany radiologiczne
Zwężenie szpary stawowej, sklerotyzacja podchrząstkowa kości z tworzeniem się torbielkowtych ubytków, osteofity na brzegach stawów. Inne badania są przeważnie w normie.

Leczenie
Leki przeciwbólowe. Zmniejszyć masę ciała. Rozważenie wymiany stawu.

Staw Charkota
jest krańcowym stopniem zmian zwyrodnieniowych stawu w następstwie zużycia i występuje, gdy zmiany neurologiczne (wiąd rdzenia, nauropatia cukrzycowa, syringomyelia) znoszą czucie bólu.


źródło: Oksfordzki Podręcznik Lekarza Klinicysty (praca zbiorowa)

czytaj więcej na ForumDodaj komentarz