Kamica żółciowa

Kamica żółciowa

Naturoterapia, leczenie dietą i uzupełnianie niedoboru składników pokarmowych.
Ból uśmierzają gorące okłady przyłożone do brzucha i krzyża na 10-15 minut. Pomaga również popijanie małymi łykami podczas posiłków olejku mięty pieprzowej zmieszanej z wodą. Najlepszym sposobem na pozbycie się kamieni żółciowych jest “płukanie wątroby”. Przez 6 dni jemy wyłącznie nie przetwarzane produkty żywnościowe oraz jabłka i pijemy dużo surowego soku jabłkowego. Rano siódmego dnia wypijamy filiżankę oleju z oliwek zmieszanego z sokiem z cytryny (w stosunku 1:1). Uważa się, że pobudza to wydzielanie żółci i może spowodować wypłukanie kamieni. Należy pić czystą wodę, ograniczyć produkty mleczne i przyjmować witaminę C.


Kamica pęcherzyka żółciowego

Kamica to odkładanie się soli wapnia i substancji organicznych oraz powstawanie złogów w przewodach lub narządach jamistych. Sprzyjają jej czynniki kostytucjonalne, zaburzenia w przemianie materii, błędy dietetyczne oraz przewlekłe stany zapalne w danym narządzie.

Choroba ta związana jest z obecnością w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych złogów w postaci kamieni utworzonych z cholesterolu lub barwników żółciowych z domieszką wapnia. Kamienie żółciowe, zwłaszcza pojedyncze cholesterolowe, nie sprawiają dolegliwości, najczęściej jednak dołączają się zmiany zapalne i objawy w postaci napadów bólowych (kolka).

Zamknięcie dróg żółciowych kamieniem może wywołać żółtaczkę. Częściej chorują kobiety w okresie przekwitania. Kamica jest chorobą przewlekłą, mającą często ostry przebieg. Do typowych objawów należą: gwałtowny napad bólów w nadbrzuszu, bardzo często spowodowany spożyciem tłustych pokarmów. Leczenie kamicy żółciowej może być zachowawcze lub operacyjne, zależnie od stanu choroby.

Objawia się zwykle napadami ostrych bólów w prawym podżebrzu, promieniujących do łopatki (kolka żółciowa). Zatkanie przez kamień przewodu pęcherzykowego powoduje powstanie wodniaka pęcherzyka żółciowego, który w wypadku zakażenia może przejść w ropniak pęcherzyka. Leczenie powikłanej kamicy żółciowej jest zawsze operacyjne.

Kamienie żółciowe są złogami odkładającymi się w woreczku żółciowym, zwykle w wyniku diety zawierającej zbyt dużo tłuszczu, a zbyt mało włókien roślinnych. Najczęściej występują u osób chorych na cukrzycę, otyłych i kobiet w ciąży, ale wydaje się, że pewna rolę odgrywają tu również skłonności dziedziczne. Jeśli kamienie zatkają przewody odprowadzające żółć (substancję uczestniczącą w procesie trawienia), stan jest poważny i może wymagać natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Zdarza się, że oprócz bólu, który zwykle odczuwamy w prawym ramieniu czy biodrze, pojawia się żółtaczka (żółte zabarwienie białek oczu, skóry i moczu), zgaga i podwyższona temperatura.

W lżejszych przypadkach pomocne mogą być zioła, ponieważ działają rozkurczowo i tym samym zmniejszają ból oraz ułatwiają przepływ żółci, łagodzą stan zapalny, mają również właściwości bakteriobójcze i pobudzają wątrobę do zwiększonego wytwarzania żółci, poprawiają trawienie.

Nalewka z żółtek, oliwy, cytryn i spirytusu

Dwa surowe żółtka utrzeć z 125 ml. oliwy jadalnej, dodać sok z jednej cytryny i 50 g. spirytusu lub 100 g. wódki-wymieszać. O godzinie 18.00 spożyć jedną część tej masy, o 20.00 drugą, o 22.00 trzecią. Po spożyciu każdej części masy położyć się na 30 minut na prawym boku. Rano o 8.00wypić 2 łyżki stołowe oleju rycynowego. Przed godziną 13.00 spożyć część masy, o 15.00 drugą, a o 17.00 trzecią część. Położyć się na 30 minut na prawym boku po wypiciu każdej części masy. O godzinie 18.00 znów wypić 2 łyżki stołowe oleju rycynowego.
Kurację powtórzyć po 10 dniach.

więcej > Forum oraz Zdrowie w naturze

Admin dnia kwiecień 19 2015 15:04:38 · 1429 czytań ·

Kamica żółciowa
pokarmy, które mogą zapobiec tworzeniu się kamieni żółciowych

– duże ilości warzyw, soja, oliwa, soczewica, groch, fasola, cytrusy, orzechy, pomarańcze, grubo mielone przetwory zbożowe, truskawki, sałata, rzodkiewka, pomidory, winogrona

– jedzenie posiłku w godzinach dopołudniowych pokarmy sprzyjające powstawaniu kamieni – kawa, cukier, masło, tłuszcze zwierzęce

– nadwaga i pokarmy powodujące nadwagę – zbyt szybkie odchudzanie


Zablokowanie wydzielania lub przepływu żółci (cholestaza) – Żółć produkowana przez komórki wątroby przepływa najpierw do pęcherzyka żółciowego, a następnie do jelita. Zablokowanie jej przepływu (lub wydzielania przez komórki) może mieć różnorodne przyczyny: kamica przewodu żółciowego, marskość żółciowa wątroby, stosowanie niektórych leków, nowotwory, torbiele, infekcje (w tym infekcje wirusami zapalenia wątroby oraz sepsa). Może pojawić się podczas ciąży. Typowym objawem cholestazy jest znaczne podwyższenie we krwi aktywności enzymów: GGTP i ALP, a także stężenia bilirubiny.

więcej na Forum

Dodaj komentarz