Miażdżyca Tętnic

 

Powstawanie blaszki miażdżycowej w świetle naczyń wieńcowych jest przyczyną choroby niedokrwiennej serca. Wyróżniamy różne postaci choroby niedokrwiennej: dławica piersiowa stabilna (angina pectoris stabilis), dławica piersiowa niestabilna (angina pectoris instabilis), zawał serca (infarctus cordis) i nagła śmierć sercowa.Miażdżyca Tętnic – Zioła

Miażdżyca

Powstawanie blaszki miażdżycowej w świetle naczyń wieńcowych jest przyczyną choroby niedokrwiennej serca. Wyróżniamy różne postaci choroby niedokrwiennej: dławica piersiowa stabilna (angina pectoris stabilis), dławica piersiowa niestabilna (angina pectoris instabilis), zawał serca (infarctus cordis) i nagła śmierć sercowa. Narastanie blaszki miażdżycowej w świetle naczynia powoduje jego zwężenie a co za tym idzie pogorszenie ukrwienia mięśnia sercowego. Pęknięcie blaszki miażdżycowej powoduje uruchomienie całej kaskady procesów wykrzepiania w świetle naczynia co powoduje zamknięcie naczynia a w rezultacie zawał serca.
 
Powstawanie blaszki miażdżycowej jest procesem patologicznym i polega na stwardnieniu i pogrubieniu ściany naczyń. Podstawą tego procesu jest gromadzenie się złogów lipidów, elementów morfotycznych krwi, węglowodanów i włóknika. Procesy te prowadzą do odkładania się złogów wapnia i zwapnienia blaszki miażdżycowej. Blaszka miażdżycowa zbudowana jest z centralnie położonego jądra ,który zbudowany jest z lipidów. Zawartość procentowa lipidów decyduje o stabilności blaszki (im więcej lipidów tym blaszka jest bardziej niestabilna. Powierzchnia blaszki miażdżycowej może być gładka rób nierówna (chropowata).
 
Powstawanie blaszki miażdżycowej zainicjowane jest uszkodzeniem śródbłonka (wewnętrzna błona wyścielająca światło naczyń. Przypuszcza się, że utlenione cząsteczki cholesterolu LDL mają właściwości cytotoksyczne i są głównym czynnikiem powodującym uszkodzenie śródbłonka. Uszkodzenie śródbłonka powoduje powstanie procesu zapalnego a co za tym idzie uwalnianie mediatorów zapalenia. W miejsce zapalenia naciekają makrofagi (tzw. komórki żerne).
Makrofagi wychwytują cząsteczki cholesterolu LDL (low density cholesterol). Makrofagi obładowane utlenowanymi cząsteczkami cholesterolu estryfikują je co prowadzi do powstania tzw. komórek piankowatych. Podwyższony poziom cholesterolu LDL sprzyja powstawaniu blaszki miażdżycowej. Blaszka miażdżycowa może być stabilna lub niestabilna (podatna na uszkodzenie). Rdzeń blaszki miażdżycowej wypełniony jest lipidami i mięśniówką gładką. Blaszki stabilne mają zazwyczaj grubszą warstwę włóknika, która je pokrywa. źródło: eiobaKuracje ludowe

Sok z cebuli z miodem Cebule zetrzeć na tarce lub wycisnąć w sokowirówce. Zmieszać szklankę soku ze szklanka miodu (można zmniejszyć ilość, ale zawsze w proporcji 1:1).
Zażywać 3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej na godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po jedzeniu. Profilaktycznie – 3 łyżeczki dziennie. 
 
Okład z miazgi cebuli Utrzeć na drobnej tarce dwie cebule. Miazgę przełożyć na gazę, nałożyć na głowę i owinąć ją cienką chustką oraz grubym frotowym ręcznikiem. Wytworzone ciepło zwiększa parowanie i uwalnianie olejków eterycznych wnikających w głąb głowy. Zabieg trwa aż do wyschnięcia miazgi cebulowej. Jest to lek stosowany w stwardnieniach tętnic mózgu, ale zalecany także przy migrenach.
 
 
więcej na Forum
Napisane przez Ela dnia sierpień 11 2010 11:25:33 2837 czytań
 Ona  16 listopada 2020 r  36 czytanie

Dodaj komentarz