Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

  1. Spis treści:
  2. Nadciśnienie tętnicze
  3. Zalecenia praktyczne:
  4. Ziołolecznictwo
    • Mieszanki ziołowe
  5. Kuracje ludowe

Nadciśnienie tętnicze (łac. hypertonia arterialis) to choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi.

Zdecydowana większość (ponad 90%) przypadków nadciśnienia ma charakter pierwotny, tzn. bez znanej somatycznej przyczyny, którą da się usunąć interwencją medyczną. Etiologia nadciśnienia tętniczego pierwotnego nie została w pełni ustalona. Uważa się, że odgrywają w niej rolę czynniki genetyczne i środowiskowe. Pozostałe przypadki to choroba o charakterze wtórnym, czyli jest dobrze znana przyczyna choroby, np. choroby nerek, miażdżyca, choroby gruczołów dokrewnych lub choroby mózgu.

Choroba nadciśnieniowa dotyczy kobiet i mężczyzn, rozpoczyna się zazwyczaj między 30 a 40 rokiem życia, choć może mieć już początek w dzieciństwie. Objawia się rannymi bólami głowy w okolicy potylicy. Nadmierną pobudliwością, bezsennością. Odczuwalne jest kołatanie serca, bóle wieńcowe oraz obserwuje się zaczerwienioną twarz, szyję, klatkę piersiową.

Nadciśnienie tętnicze jest dość powszechną chorobą o podstępnym, utajonym przebiegu i najczęściej dopiero po latach jej trwania, kiedy już występują objawy, jak bóle głowy, zadyszka, gorsze widzenie, udar mózgu czy zawał serca, chory zwraca się o pomoc. Jest to choroba osób dorosłych i dzieci, stąd tak istotnego znaczenia nabiera konieczność dokonywania pomiaru ciśnienia przy każdej wizycie lekarskiej, niezależnie od wieku czy płci osoby zgłaszającej się do lekarza. Najpierw należy ustalić i leczyć przyczynę wywołująca nadciśnienie i stosować leki. Preparaty ziołowe i akupresura odgrywają rolę pomocniczą w zwalczaniu nadciśnienia, zwłaszcza postaci lżejszych.

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem występującym bardzo często.

W początkowej fazie choroby zbyt wysokie ciśnienie tętnicze może być względnie łatwo i w stosunkowo krótkim czasie zmniejszone – po zastosowaniu diety, odpowiedniego trybu życia i podaniu właściwych leków. W późniejszym okresie, gdy nadciśnienie utrzymuje się, wskazane jest stosowanie diety bezsolnej i z małą ilością płynów oraz regularnego leczenia, aby uniknąć wystąpienia powikłań. W przypadkach, gdy przyczyna nadciśnienia została ustalona, wskazane jest właściwe leczenie przyczynowe.
Zalecenia praktyczne:

1. Często mierzyć ciśnienie i współpracować z lekarzem.
2. Prowadzić spokojny, regularny tryb życia (lekka praca, dużo ruchu).
3. Unikać nadmiernego napięcia nerwowego.
4. Starać się zmniejszyć nadwagę (schudnąć).
5. Unikać pokarmów tłustych, smażonych, zawierających cholesterol.
6. Nie palić papierosów, nie nadużywać alkoholu.
7. Pić wieczorem szklankę kwaśnego mleka ze szczyptą cynamonu.
8. Zażywać nalewkę czosnkową – 5 ml 2 razy dziennie po 1 łyżeczce.
9. Dbać o codzienne wypróżnienie.
10. Pić herbatkę z owoców aronii lub sok z aronii.
11. Pić krople geriatryczne – 3 razy dziennie po 1/2 łyżeczki.
12. Pić napar mojej mieszanki ziołowej na układ krążenia.
13. Unikać soli (nie dosalać).
14. Jeść seler, cebulę, białą kapustę i brukselkę.
15. Korzystnie działa miód pszczeli z dodatkiem wyciągu z głogu i olejkiem melisowym.

Na nadciśnienie choruje ponad 8 milionów Polaków, nieco mniej – 2 miliony – na cukrzycę. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że w 2015 roku liczba chorych na cukrzycę na świecie wzrośnie z 180 do 250 milionów. Niebezpiecznym zjawiskiem ostatnich lat jest coraz częstsze zapadanie dzieci na cukrzycę typy B, tzw. cukrzycę wieku starszego. Jeszcze 10 lat temu w ogóle nie wykrywano takich przypadków. Zdaniem lekarzy przyczyna tkwi w złych nawykach żywieniowych i braku ruchu – niestety, do głosu zaczynają dochodzić efekty spożywania fast foodów i niechęć dzieci do zajęć wuefu.

– Jedzenie jest zaspokojeniem jednej z najbardziej podstawowych potrzeb. Rodzice już od niemowlęctwa dokładają wszelkich starań, aby nakarmić swoje maleństwo do syta. Satysfakcję sprawia im duży apetyt dziecka i to, że jest pulchne i rumiane, więc nie dostrzegają, że to głównie tłuszcz obrasta ciałko ich maluchów. Tak więc od urodzenia uczymy dzieci złych nawyków jedzenia. Ponadto pokutuje wciąż pogląd, że dziecko, zwłaszcza małe, tłuściutkie i rumiane, to dziecko zdrowe. Nic bardziej błędnego.

Przede wszystkim musimy jeść regularnie, unikać podjadania między posiłkami, zwłaszcza słodyczy, które traktowane są jako forma nagrody oraz regularnie uprawiać wysiłek fizyczny: szybki marsz, długie spacery, pływanie, jazda rowerem, gra w piłkę, tenis, bieganie. W ten sposób zmniejszamy: nadwagę, napięcie nerwowe, poziom cholesterolu i cukru we krwi, ryzyko choroby wieńcowej, a zwiększamy: ogólną kondycję fizyczną i psychiczną, wydolność krążeniowo-oddechową, ogólną odporność organizmu – mówi dr Wiesława Leśnikowska-Ścigalska.

Z danych gdańskich naukowców wynika, że i tak bardzo wysoka skala zgonów z powodu chorób serca nadal rośnie. Aktualnie zajmują pierwsze miejsce – powyżej 50 procent. Najwięcej Polaków umiera na chorobę wieńcową – 40 tysięcy (choroba niedokrwienna, w której cholesterol i zakrzepy utrudniają i blokują przepływ krwi) i na zawał 100 tysięcy. Nie odbiegamy w tym przypadku od światowych statystyk, ale nie jest to z pewnością powód do zadowolenia. Kolejnym liderem jest niewydolność serca, na którą chorują i umierają ludzie po 50. roku życia.

Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze

ZiołolecznictwoMieszanki ziołowe

Zmieszać po
50 g ziela jemioły pospolitej,
10 g liścia poziomki,
50 g owocu głogu,
10 g kłącza kozłka lekarskiego.

Jedną łyżkę stołową ziół zalać szklanką chłodnej przegotowanej wody. Odstawić na noc. Rano lekko podgrzać i pić małe ilości w ciągu dnia.

Zmieszać po 40 g kwiatu czarnego bzu, 40 g ziela fiołka trójbarwnego i 20 g ziela ruty. Jedną łyżkę stołową ziół zalać 1 szklanka wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 15 minut. Pic 2 razy dziennie po 1 szklance.

Zmieszać po
20 g ziela ruty,
40 g ziela fiołka trójbarwnego,
40 g kwiatu czarnego bzu,
20 g owocu głogu,
40 g owocu dzikiej róży.

Pięć łyżek stołowych ziół zalać 1 szklanką zimnej, przegotowanej wody. Odstawić na noc. Rano odcedzić zioła i ponownie zalać, tym razem 1 szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem na 15 minut. Połączyć oba napary i pić 2 szklanki dziennie, dzieląc je na kilka porcji.Kuracje ludoweSok z buraka czerwonego
Zmieszać z miodem w proporcji 1:1. Pić 3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej.

Kwaśne mleko, kefir, maślanka
Jedną szklankę kwaśnego mleka, kefiru lub maślanki zmieszać z 1 łyżeczką sproszkowanego cynamonu. Pić w ciągu dnia 2-3 szklanki. Kuracja trwa 2 tygodnie.

Ocet jabłkowy
Przed każdym posiłkiem pić 1-3 łyżki octu jabłkowego. Dla smaku można mieszać go z miodem w proporcji 1:1.

Okłady z białej kapusty
Rozwałkowane liście kapusty przykładać na kark, okolice nerek i stopy. Zabieg powtarzać przez 7 dni.


czytaj więcej > Natura to zdrowie a także na naszym Forum

Admin dnia kwiecień 19 2015 15:48:33 ·

Dodaj komentarz