Oko w chorobach układowych

Oko w chorobach układowych

 

Materiał zatorowy przechodzący przez naczynia siatkówki powoduje nagłe zaniewidzenie (amaurosis fugax) z wrażeniem kurtyny przesuwającej się przez pole widzenia. Zatory mogą pochodzić z rozpadających się płytek miażdżycowych lub z jam serca, z zastawek lub miejsca zawału, gdzie powstają skrzepliny przyścienne.
Krwotoki siatkówkowe występują w białaczce, w niedoczynności sierpowatokomórkowej obserwuje się przecinkowate krwotoki do spojówek, a w siatkówce tworzenie się nowych naczyń. W niedokrwistości złośliwej spotyka się niekiedy zanik narządu wzrokowego…Oko w chorobach układowych


Choroby obejmujące inne układy lub narządy często powodują zmiany oczne. Niekiedy badanie tych zmian może zasugerować właściwe rozpoznanie.

Choroby układu naczyniowegoW nadciśnieniu tętniczym dochodzi do postępujących zmian w siatkówce.

Stopień I zmian to tętnice o wyglądzie „miedzianego drutu” z odblaskiem.
Stopień II – ucisk żył przez krzyżujące się z nimi tętnice.
Stopień III – krwotoki 'płomykowate’ lub 'plamkowe’.
Stopień IV – obrzęk tarczy narządu wzrokowego. Niekiedy pierwszym objawem choroby nadciśnieniowej bywa właśnie krwotok do oka.

Materiał zatorowy przechodzący przez naczynia siatkówki powoduje nagłe zaniewidzenie (amaurosis fugax) z wrażeniem kurtyny przesuwającej się przez pole widzenia. Zatory mogą pochodzić z rozpadających się płytek miażdżycowych lub z jam serca, z zastawek lub miejsca zawału, gdzie powstają skrzepliny przyścienne.

Krwotoki siatkówkowe występują w białaczce, w niedoczynności sierpowatokomórkowej obserwuje się przecinkowate krwotoki do spojówek, a w siatkówce tworzenie się nowych naczyń.

W niedokrwistości złośliwej spotyka się niekiedy zanik narządu wzrokowego.

W chorobach metabolicznych Zmiany oczne w cukrzycy, w nadczynności tarczycy może występować wytrzeszcz.
w Chorobach ziarniakowych (gruźlica, sarkoidoza, trąd, bruceloza, toksoplazmoza)może również występować zapalenie w obrębie oka. Gruźlica i kiła mogą wywołać zapalenie tęczówki, pozostałe powodują zapalenie tylnego odcinka błony naczyniowej. Gruźlica, kiła, sarkoidoza, toksoplazmoza i zakażenie cytomegalowirusem mogą wywołać zapalenie naczyniówki i siatkówki. Porażenia nerwów mogą pojawiać się w sarkoidozie.

Również kolagenozy mogą powodować zapalenia. Zapalenie spojówek spotyka się w SLE i zespole Reitera, zapalenie nadtwardówki w PN i SLE, zapalenie twardówki z RZS, a zapalenie błony naczyniowej z ZZSK. W zapaleniu skórno-mięśniowym występuje obrzęk tkanek oczodołu z retinopatią (krwotoki i wysięk).

Suche zapalenie rogówki i spojówki (zespół Sjogrena)

Zmniejszenie wytwarzania łez powoduje uczucie szorowania spojówek przy zamykaniu oczu tzw. „piasaek pod powiekami”, zmniejszone wydzielanie śliny powoduje suchość w ustach. Objawy te towarzyszą kolagenozie. Stosuje się wówczas sztuczne łzy.

W nadczynności tarczycy może występować wytrzeszcz. W tkance pozagałkowej oczodołu gromadzą się mukopolisacharydy, które zatrzymują wodę i wypychają gałkę ku przodowi. Uniesienie powieki ku górze jest następstwem wytrzeszczu i stanowi zagrożenie dla rogówki, której wysychanie może prowadzić do zapalenia. Mięśnie poruszające gałkę oczną mogą być uwięzione w rozprzestrzeniającej się w oczodole tkance łącznej, co prowadzi do ograniczenia ruchów oczu, szczególnie przy spojrzeniu ku górze. Ucisk przez tkanki pozagałkowe może spowodować zanik nerwu wzrokowego. Szybko postępujący wytrzeszcz często szybko ustępuje po zastosowaniu dużych dawek kortykoidów, ale w przypadkach utrwalonych wyniki tego leczenia nie są zachęcające. Boczne zszycie brzegów szpary powiekowej chroni oko przed wysychaniem.
W obrzęku śluzakowatym obrzęk powieki i tkanek okołooczodołowych jest dość częsty. Rzadko zdarzają się powierzchowne zmętnienia rogówki i kolorowej części soczewki oraz zapalenie nerwu wzrokowego. W niedoczynności przytarczyc występują zmętnienia soczewki, natomiast w nadczynności może dojść do zwapnień rogówki i spojówek. W dnie może odkładać się w spojówce moczan sodowy powodując ból, a przy odkładaniu się w twardówce może wywołać zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej.


czytaj więcej > Zdrowie w naturze a także na naszym Forum
Admin dnia kwiecień 19 2015 15:53:52 · 608 czytań ·


oko eye 1132531 480
Oko w chorobach układowych

Oko, gałka oczna: (okulus, bulbus oculi) narząd umożliwiający widzenie otaczającego nas świata, będący receptorem fal elektromagnetycznych długości fali od fioletu do czerwieni. Składa się ze ścian i układu załamującego promienie, z błony światłoczułej, pęczka włókien nerwowych, który przewodzi bodźce z tej błony do ośrodków w mózgowiu.

Gałka oczna jest genetycznie częścią między mózgowia. Zewnętrzną jej warstwą jest błona łącznotkankowa uformowana w kształcie kuli, zwana twardówką, która w części przedniej przechodzi w część przezroczystą o mniejszym promieniu, zw. rogówką. Wewnątrz rogówki znajduje się naczyniówka przechodząca w pobliżu rogówki w ciało rzęstkowe, którego wiązadełka odchodzące promieniście do wyrostków rzęstkowych, przyczepiają się w okolicy równika do torebki soczewki. W ciele rzęstkowym znajduje się mięsień zmieniający ogniskową soczewki. 

Soczewka gałki ocznej jest dwuwypukła o średnicy około 4 mm. Część dalsza naczyniówki – tęczówka z otworem żrenicowym – jest przesłoną działającą automatycznie przez zwieracz i rozszerzacz źrenicy: położona do przodu soczewki i od strony rogówki, posiada barwnik. Przestrzeń zawarta między rogówką a tęczówką to komora przednia oka, łącząca się przez źrenicę z komorą tylną, ograniczona od przodu tęczówka, od tyłu soczewką i ciałem rzęstkowym. 

Komory oka wypełnione są płynem wodnistym.

Wewnętrzna warstwą gałki ocznej  jest siatkówka, składająca się z warstwy barwnikowej i z części nerwowej z komórkami nerwowymi. Warstwa barwnikowa wyściela całą wewnętrzną stronę naczyniówki gałki ocznej, aż po tęczówkę, natomiast część światłoczuła sięga nieco do przodu od równika soczewki. Elementami światłoczułymi siatkówki są pręciki i czopki zwrócone częścią odbierającą bodźce do warstwy barwnikowej siatkówki.Czopki uczulone są na barwy, a pręciki zawierające rodopsynę uczulone są na ilość światła.W siatkówce (dno oka) oglądanej przyżyciowo przez otwór źrenicy za pomocą oftalmoskopu Helmholtza widzi się na zabarwionym czerwono tle brodawkę pęczka wzrokowego (–> tarczę nerwu wzrokowego) położoną przyśrodkowo, a do boku w osi optycznej – plamkę żółtą, miejsce najlepszego widzenia. Z brodawki (nie posiadającej komórek) wychodzą włókna nerwowe i żyła środkowa siatkówki, a wchodzi tętnica środkowa siatkówki. Gałka oczna poza soczewką wypełniona jest przezroczystym ciałem szklistym.

Tyle według opisu Medycznego słownika enyklopedycznego.

Widzimy jak skomplikowanym narządem jest nasze oko.

Dodaj komentarz