Wrzody

Wrzody


Owrzodzeniem nazywamy powierzchowny ubytek tkanek błony śluzowej lub skóry powstały w wyniku uszkodzenia czynnikami mechanicznymi, fizycznymi bądź chemicznymi. Owrzodzenie może także powstawać na skutek zaburzeń w ukrwieniu. Przykładem tego są między innymi owrzodzenia żylakowe kończyn dolnych, zwłaszcza podudzi. Ograniczony dopływ krwi jest powodem tworzenia się się ubytków tkanki podskórnej i skory, co doprowadza do rozległych, często długo i trudno gojących się owrzodzeń. Żylaki są również jednym z powodów powstawania bolesnych owrzodzeń na stopach, co w znacznym stopniu ogranicza, a nawet uniemożliwia chodzenie.

Osoby chorujące na żylaki powinny zatem wystrzegać się zranień, uderzeń, ponieważ nawet nieznaczny uraz doprowadza do powstawania owrzodzeń w miejscach występowania żylaków.

Dużą cebulę obrać, utrzeć na tarce i dodać do miazgi 1 łyżkę miodu, 1 łyżeczkę lub nieco więcej mąki pszennej, 1/2 tuby maści Tormentiol i zarobić na gęstą pastę. Przykładać na czyraki, wrzody i trudno gojące się rany.


ZiołolecznictwoHerbata z przywrotnika pospolitego
Znany od dawna, ceniony przywrotnik pospolity jest znakomitym środkiem leczącym zewnętrzne ropne owrzodzenia. 1 czubatą łyżeczkę do herbaty zalać 1 szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem do naciągnięcia na 3 minuty. Pić 4 razy dziennie po 1/2 szklanki. Kuracja tygodniowa.

Okład ziołowy
Zmieszać 2 części podbiału zwyczajnego, 2 części malwy, 2 części siemienia lnianego, 2 części rojownika pospolitego i 2 części kwiatu lawendy. 1 stołową łyżkę mieszanki zaparzyć 1 szklanka wrzątku. Przykryć i odstawić do naciągnięcia. Przykładać letnie kompresy na chore miejsce. Kompres przykryć folią. Przyspiesza pęknięcie wrzodu.

Okład z dziurawca
Dziurawiec, lek wielu chorób, wykorzystywany jest również jako środek skuteczny na jątrzące się i trudno gojące owrzodzenia. Przygotowuje się go w następujący sposób:

2 pełne garście świeżego kwiatu dziurawca lub 1 garść suszonego wsypać do garnka i zalać 1 szklanką oleju, najlepiej słonecznikowego. Gotować na wolnym ogniu pod przykryciem przez 10 minut. Odstawić do wychłodzenia, przecedzić. Lekko ciepłym płynem kompresować miejsca chore.


Okład z szałwii
Znane przeciwzapalne właściwości szałwii lekarskiej wykorzystuje się także do leczenia owrzodzeń. 2 pełne garście szałwii wsypać do garnka i zalać niewielką ilością wody. Gotować przez 5 minut na bardzo małym ogniu. Ostudzić i lekko ciepłe przykładać na chore miejsce.

Okład z czarnego bzu
Naturalnym lekiem stosowanym w lecznictwie owrzodzeń, oparzeń i guzków krwawniczych (hemoroidów) są gotowane w mleku liście czarnego bzu. 2-3 garście świeżych liści należy zalać 1 szklanką mleka. Gotować na wolnym ogniu, by nie wykipiało. Wystudzić, przykładać na chore miejsce.

Metoda ks. Sebastiana Kneippa
Owrzodzenie nóg leczą bardzo skutecznie okłady z kozieradki pospolitej. Garść kozieradki zalać 1 szklanką wody i gotować na wolnym ogniu pod przykryciem przez 10 minut. Przecedzić i wystudzić odwar. Zanurzyć w nim kompres gazowy. Omywać i przykładać do miejsc zmienionych chorobowo.Kuracje ludowe
Okłady z liści łopianu
Kilka świeżych liści łopianu starannie opłukać pod bieżącą wodą, osuszyć na płóciennej ściereczce, a następnie zmiażdżyć, tak by puściły sok. Przykładać bezpośrednio na owrzodzenia. Okład z liści łopianu stosuje się także na oparzenia. Można do tego wykorzystywać sam sok z liści łopianu. Zabiegi powtarzać parokrotnie.

Maść z rzepiku pospolitego
4 pełne garście rozdrobnionych liści, kwiatów rzepiku pospolitego wsypać do garnka. Następnie 250 g tłuszczu zwierzęcego (smalec) roztopić do stanu ciekłego i zalać zioła. Podgrzewać, mieszając przez 2-3 minuty. Potem odstawić na kilka godzin. Ponownie podgrzać, przecedzić przez ściereczkę lub sitko. Następnie rozlać do słoiczków. Zastygłą maścią smarować miejsca chore 3 razy dziennie cienka warstwą.

Maść z łopianu
Owrzodzenia leczy się także maścią łopianową. Sporządza się ją z kilku korzonków łopianu, które należy rozdrobnić i zalać 1.2 litra wody. Korzenie gotujemy na wolnym ogniu, pozwalając odparować połowie wlanej wody. Następnie dodajemy 100 g wazeliny i po wymieszaniu pozostawiamy całość pod przykryciem na 24 godziny. Po tym czasie dodajemy do mieszaniny 50 g innego tłuszczu (łoju, smalcu), starając się rozmieszać dokładnie składniki. Maścią łopianową smarujemy miejsca zmienione chorobowo. Kuracja 2 – tygodniowa.

Okłady z pora
1 duży por obrać ze zwiędłych liści i dokładnie umyć. Pokroić na drobne części i wrzucić do garnka. Zalać 1 szklanką mleka. Gotować na małym ogniu przez 10 minut. Przecedzić i zanurzając kompresy w letnim odwarze, przykładać do miejsc owrzodzonych. Okład stosuje się również do leczenia ropiejących ran i zastrzału.

Okłady z driakwi
Medycynie ludowej znane są także lecznicze właściwości czarciego żebra lub driakwi podgryzionej – rośliny znanej pod łacińska nazwą Herba scabiosae. W leczeniu owrzodzeń zewnętrznych wykorzystuje się korzeń rośliny. Należy go rozdrobnić i wrzuciwszy sporą garść do garnka, zalać 1/2 litra wody. Gotować na małym ogniu przez 30 minut. Po wystudzeniu i odcedzeniu smarować miejsca zmienione chorobowo. Zabieg powtarzać parokrotnie w ciągu dnia.KąpieleKąpiel z przytuli czepnej
4 pełne garście przytulii czepnej zalać 4 litrami zimnej wody. Przykryć i na wolnym ogniu doprowadzić do wrzenia. Odstawić na 15 minut do naciągnięcia, a następnie przecedzić i wlać odwar do wody kąpielowej. Czas kąpieli około 15 minut. Zabieg leczy owrzodzenia i trudno gojące się rany. Kąpiel powtarzać 2-3 razy w tygodniu.

Kąpiel z mięty
1 sporą garść mięty pieprzowej zalać 2 litrami wrzącej wody. Naczynie przykryć i odstawić na 30 minut do naciągnięcia. Przecedzić i wlać napar do wanny napełnionej wodą kąpielową. Czas trwania kąpieli do 15 minut. Zabieg powtarzać kilkakrotnie w odstępach 2-3 dniowych.


czytaj więcej > Zdrowie w naturze a także na naszym Forum oraz Natura to zdrowie
Admin dnia kwiecień 19 2015 15:50:34 – 661 czytań

Dodaj komentarz