Problemy sercowe
W związku z nadchodzącą wiosną większość z nas spotka się z problemami sercowymi raczej w kontekście randek w parku czy pikniku na trawie. Ja jednak trochę na przekór zajmę się tematem chorób układu krążenia, które są główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych, a w Polsce współczynnik umieralności wynosi 44,1 i jest nieznacznie wyższy wśród kobiet (49). Ważnymi czynnikami ryzyka wystąpienia tych chorób są: czytaj dalej >
Niskie dawki aspiryny o 20-30% ograniczają częstość występowania wielu powszechnych nowotworów – dowodzą brytyjscy naukowcy, których artykuł ukazał się właśnie w prestiżowym piśmie The Lancet. Badania rozpoczął prof. Peter Rothwell z Oksfordu. Specjaliści przeanalizowali kilka studiów nt. efektów stosowania aspiryny (z obowiązkowym losowaniem do grup badawczej i kontrolnej). Choć dotyczyły one przede wszystkim zmniejszania ryzyka zawału serca, ich autorzy zbierali również dane dotyczące zgonów z powodu nowotworów.
Potwierdzono, że aspiryna zmniejsza liczbę przypadków raka jelita grubego. Poza tym ustalono, że wpływając na raki przełyku, trzustki, żołądka, płuc, a prawdopodobnie także na nowotwory mózgu, kwas acetylosalicylowy obniża ogólny wskaźnik zgonów spowodowanych nowotworami.
Zjawisko łupieżu to nic innego jak złuszczanie się naskórka owłosionej skóry głowy. Problem ten dotyka prawie połowę światowej populacji i chociaż łupież jest przykrym i uciążliwym defektem, można z nim wygrać. Wyróżniamy dwie odmiany łupieżu: łupież zwykły (suchy) i tłusty, któremu nierzadko towarzyszy łojotokowe zapalenie skóry. Każda z odmian jest uciążliwa i wygląda nieefektywnie, aczkolwiek łupież tłusty jest o wiele trudniejszy do wyleczenia.
Za występowanie łupieżu odpowiada drożdżakowaty grzyb, Pityrosporum ovale. Niemniej pojawienie się jego suchej odmiany mogą również spowodować m.in. kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji włosów, chlorowana woda, a także farby do włosów i płyny do trwałej ondulacji.
art. pochodzą z Poradnika Medycznego Źródło: info. pras 2009 r. a także Forum