Z poradnika medycznego

Spis treści – Zdrowie
 

Problemy sercowe
W związku z nadchodzącą wiosną większość z nas spotka się z problemami sercowymi raczej w kontekście randek w parku czy pikniku na trawie. Ja jednak trochę na przekór zajmę się tematem chorób układu krążenia, które są główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych, a w Polsce współczynnik umieralności wynosi 44,1 i jest nieznacznie wyższy wśród kobiet (49). Ważnymi czynnikami ryzyka wystąpienia tych chorób są: czytaj dalej >

 
K 89s uYY 4nUZMJM1zSLCOlPlrzQD6iubDKjP mnQkJfb7n1q p9oEz4H
zTlkYJ15XatseniVBRTPC3vmax5vBbf L5cbKbIm6UJ60XGnzXVLazm0KwhZUuxsl uy56Tjm iM1uFDGSgigWVa1BIWP Y7TwtIZOjCiVEczG2F=w1280
 
Niskie dawki aspiryny o 20-30% ograniczają częstość występowania wielu powszechnych nowotworów
– dowodzą brytyjscy naukowcy, których artykuł ukazał się właśnie w prestiżowym piśmie The Lancet. Badania rozpoczął prof. Peter Rothwell z Oksfordu. Specjaliści przeanalizowali kilka studiów nt. efektów stosowania aspiryny (z obowiązkowym losowaniem do grup badawczej i kontrolnej). Choć dotyczyły one przede wszystkim zmniejszania ryzyka zawału serca, ich autorzy zbierali również dane dotyczące zgonów z powodu nowotworów.

Potwierdzono, że aspiryna zmniejsza liczbę przypadków raka jelita grubego. Poza tym ustalono, że wpływając na raki przełyku, trzustki, żołądka, płuc, a prawdopodobnie także na nowotwory mózgu, kwas acetylosalicylowy obniża ogólny wskaźnik zgonów spowodowanych nowotworami.

czytaj dalej >

Zjawisko łupieżu to nic innego jak złuszczanie się naskórka owłosionej skóry głowy. Problem ten dotyka prawie połowę światowej populacji i chociaż łupież jest przykrym i uciążliwym defektem, można z nim wygrać. Wyróżniamy dwie odmiany łupieżu: łupież zwykły (suchy) i tłusty, któremu nierzadko towarzyszy łojotokowe zapalenie skóry. Każda z odmian jest uciążliwa i wygląda nieefektywnie, aczkolwiek łupież tłusty jest o wiele trudniejszy do wyleczenia.

Za występowanie łupieżu odpowiada drożdżakowaty grzyb, Pityrosporum ovale. Niemniej pojawienie się jego suchej odmiany mogą również spowodować m.in. kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji włosów, chlorowana woda, a także farby do włosów i płyny do trwałej ondulacji.

czytaj dalej >

art. pochodzą z Poradnika Medycznego Źródło: info. pras 2009 r. a także Forum

Dodaj komentarz